Vyberte stránku

Kypr a jeho pláže. Pískové, oblázkové, kamenné, skalnaté.   Jsou rozmanité tak, jako je ostrovní pobřeží dlouhé 648 km. S barvou moře od tyrkysové po olivově zelenou.  Organizované nebo volné a odlehlé. Co mají společného je celková čistota (i když  boj s plasty a odpadky se ostrovu také nevyhnul). Přesto Kypr pravidelně dostává ceny za čistotu pláží a vody a 75 pláží (stav k roku 2022)  je oceněno Modrou vlajkou, což je symbol označující pláže a přístavy, které splňují standardy péče o životní prostředí (kromě SV části ostrova). Výběr je bohatý. Na internetu najdete plno odkazů typu „Nejlepších 5, 10, 15 pláží“. Co z toho vyplývá? Že každý si musí najít tu svou.  A podle distrktů, ve který se bude pohybovat. Možná stojí za zmínku, že  v roce 2023 dostaly ohodnocení pláže v kraji Paphos a Nikósi, nikoliv pláže kolem Ag.Napy, Protarasu a Paralimni. 

Technicky k  plážím:

  • jsou veřejné, všechny; organizované i hotelové také, i když se hotely rády chlubí „hotelovou pláží“
  • provozovatelé organizovaných pláží mají, krom pronajímání lehátek a slunečníků, povinnost pláž uklízet
  • CENA plážového setu, tj. 2 lehátka a slunečník je cca 7,5 EUR, hodinová sazba neexistuje, cena se může lišit podle provozovatele a místa pláže 
  • pozor na cedule, co na plážích smíte a nesmíte
  • obzvláště na ty, kde hnízdí želvy, jsou striktně chráněné
  • pozor na ježky na skalách 
  • vyvěšené vlajky – zelená klidné moře, žlutá/oranžová – mírně rozbouřené, červená – stop. 

Aktuální informace k plážím najdete na: 

www.cymepa.com.cy

www.blueflag.global 

https://www.visitcyprus.com/index.php/en/discovercyprus/sun-sea/beaches

Posledním novým webem k vyhledávání pláží (a to dokonce po celém světě) je portál:

https://beachsearcher.com/en/search?object=country&object_id=134&pagesize=18

Attersee

Kraj Famagusta  

Paralimni je administrativní centrum JV části  Famagusta. Osada zvaná Agios Dimitris vznikla v roce 1571. Založili ji utečenci po osmanském útoku na Famagustu u tehdejšího jezera, para limni. Odtud její pozdější název Paralimni. Jezero tzv. zimní bylo ve 20 st. přeměno na zemědělskou půdu. Žije tu  mnoho Kypřanů, kteří museli odejít z Famagusty, a těch, co pracují v Protarasu a Agia Napa.

Protaras, země větrných mlýnů,  spadá pod Paralimni.  Ve starověku zde byl přístav městský stát zvaný Leukolla, pak už jen zemědělská vesnice. Coby resort je o něco klidnější než Agia Napa a je považována za vhodnější pro rodiny s dětmi.  

Agia Napa – Svatý les, místo pojmenované podle ikony Panny Marie z lesů.  Místu se takto říká od už od začátku 14. století, ale klášter Agia Napa postavili až Benátčané ve století 15. Až do 70. let 20 st. to byla jen vesnice a rybářská osada s malebným přístavem. Současnost s touto nostalgickou dobou nemá nic společného.

Fotek pláží a atraktivit tohoto JV konce ostrova najdete všude dost.  Ale těžko se hledají ty, na kterých je vidět, jak to tu vypadalo do roku 1974. Je k neuvěření, že  některé pláže jsou uměle vybudované, protože tu byly jen shluky malých zálivů (např.Makronissos), a že kolem vůbec nic nebylo. Jen mlýny, rákos, pole. 

Co se týče města Famagusta a celého SV výběžku ostrova až po poloostrov Karpas.  Organizované pláže se soustřeďují hlavně kolem Famagusty u opulentních mega hotelů.  Všechny ostatní pláže jsou neorganizované, tudíž na nich nic není. A také téměř nikdo díky jejich odlehlosti a horší dostupnosti. Velmi často je nutné překonat kilometrové úseky  „polních a nezpěvněných cest“, kam se s malým autem nevydáte. Ale… mít pláž jen pro sebe s kraby a málokdy s dvěma třemi místními, za tu cestu to někomu bude stát za to.  Bohužel, je třeba se připravit i na fakt, že celé SZ pobřeží je zanesené plasty, které sem v zimě vyvrhne moře a které nikdo neuklízí.  

 

Attersee

Larnaka

Larnaka město a distrikt je místem celkem dlouhých pískových i oblázkových pláří,  organizovaných i neorganizovaných, se sportovním a hygienickýmzázemím, přičemž pobřeží je malebné a členité. Týhnou se od pobřeří Dhekelia směrem na západ po Governers Beach. Hlavní pláž města Larnaky je promenáda Finikoudes (Phinikoudes) – Palmová. „Palmořadí“ tu bylo vysázeno v roce 1922. Promenáda je lemovaná hotely, bary, restauracemi, kavárnami, a v blízké době čeká jak promenádu tak marinu velký modernizace. Zda k lepšímu?? To se uvidí. 

Druhá pláž, kterou místní milují, hlavně mladní, je tzv. Makenzy (také Mckenzy, McKensy, McKenzie), ale pořád je to jedna a ta samá pláž. Je pojmenová podle jistého Skota, který tu po II. Svtové válce otevřel bar a restauraci. Začalo se říkat, „jdeme k Mekenzimu“ , a pláži už toto jméno zůstalo, věrné barové, kavárenské a restaurační tradici. 

Jsou vhodné pro děti, dlouhá mělčina a teplé moře. A pokud chcete fotit a sledovat zblízka přistávající letadla na letišti v Larnace, tak odsud. 

 

wolfgangsee

Limassol 

Město i distrikt plážemi přímo oplývá. Znovu se střídají pískové, oblázkové, skalnaté.  Začínají u Governor´s Beach  a táhnou se po záliv Pissouri. Město je roztažené podél celého zálivu a  díky prudkému a stavebnímu apokalyptickému  vývoji vypadá jako každé jiné město s věžáky podél vody. Kdo nechce organizované pláže, musí mimo město.   

wolfgangsee

Pafos (Paphos) 

Táhnou se od Petra tou Romiou, rodiště té slavné divy,  až nahoru na sever po Kato Pyrgos. Po průjezdu jediného tunelu na ostrově se krajina výrazně změní. Kypřané říkají, že je Kypr před tunelem a za ním. Pobřeží je velmi rozmanité a členité. Střídají se tu pobřežní roviny  s kopci zdvíhajícího se  Troodosu, s jeskyněmi u Pegeia (také Peyia) a velmi skalnatým západním pobřežím, které se pak změní v dlouhé písečné pláže poloostrova Akamas, který jako jediný na ostrově patří do soustavy chráněných území Natura 2000 hlavně kvůli ochraně hnízd želvy Karety obrovské a zelené. Nakonec se nádherné severní pláže, pískové, oblázkové, skalnaté, rozevřou do širokých výhledů.

Pláže na západní straně ostrova jsou převážně skalnaté a právě silné západní větry z nich dělají jedny z nejnebezpečnějších na ostrově. Proudy, náhlé obrovské vlny a prudce klesající dno může být pastí i pro zdatné plavce a Kypřané se těchto pláží bojí. Obzvláště pozor musíte dát na „neorganizovaných“ plážích.

Slavné pláže na CHÚ  Akamasu krom výše zmíněného nebezpečí mají  také  svá úskalí. Pokud si myslíte, že si na pláži Lara zapíchnete třeba jen deštník do písku, pak se pletete. Je to chráněné území a jakákoliv „stavba v písku na pláži“ , kde jsou želví hnízda,  obzvláště od května do října, je zakázána ve vzdálenosti 90 m od moře. Striktně, a strážci CHÚ hlídají. Aktulně jsou přístupy k plížím chráněny kolíky a všude jsou výrazné cedule. 

 

schafelberg

Kraj Nikósie 

Asi vám to přijde divné, ale i Nikósie jako distrikt má svoje pláže.  Stačí se podívat na mapu. Polovina zálivu Morfu patří právě hlavnímu městu.  Pravda, doprava k nim není z Nikósie nejschůdnější, ale odměnou budou překrásné pláže jako Pachyammos,  Omega Beach nebo Krioneri.

schafelberg

Kraj Kyrénie  

Organizované pláže kolem města Kyrénie se soustředí  hlavně na západ a na východ od města. Logicky. Nad celým pobřežím se do zvedá do výše mohutné Severní pobřeří, tzv. Pentadaktylos.  Hustota pláží je tu mnohem vyšší,  Buď jsou organizované a tudíž čisté u hotelů, tzv. Public Beaches s vybavením jsou na tom o něco hůře.  A neorganizované jsou na tom podle toho, jak daleko jsou od „lidí“.  Pokud toužíte po odlehlosti a samotě, pak nezbývá než se znovu vydat cestou necestou na odlehlejší konec směrem k zálivu Morfu nebo na cíp Kormakitis. 

 

 

VideoCredit: Oramatech.net