Na úvod je potřeba přesně vymezit, co pro Kypr a Kypřany znamená kemping – camping, kempování. Je to především stanování. A tak začneme právě jím.
Hlavně v Čechách je celkem „zvykem stanovat“ na divoko, trampem, čundrem; tak si leckdo myslí, půjde to i na Kypru nebo „my to dali, bylo to v pohodě, nikdo nás neprudil“. A tak bych mohla pokračovat. Zdroj? Komentáře z fb.
Faktem ale je, že ve většině zemí v praxi platí, že prostě nemůžete postavit stan úplně všude. Na Kypru je to stejné. Není důvod, aby to bylo jinak.
Kempování, tedy stanování, ve volné přírodě na Kypru není oficiálně povoleno. Je povoleno pouze v organizovaných kempech. Táborníci si sice mohou postavit stan, pokud mají povolení majitele pozemku. Ale ani to není žádoucí a hospodář se po setmění špatně hledá.
Divoké stanování na plážích na Kypru také není oficiálně povoleno.
Samozřejmě, někteří outdooroví nadšenci v divoké přírodě kempují, ale rozhodně se to tu nenosí a místní, obzvláště pak strážci parků, hasičské patroly nebo policie nejsou úplně nadšení. A byť jsou místní mírní, můžete se zlou potázat. I když leckteří budou psát, že po nich nikdo nic nechtěl. Dle mého, měli jen štěstí a hodně dobře se schovali a doufám, že i chovali.
Proč s tím stanováním máme čím dál tím větší problém?
Protože představa stanování je tu většinou spojená s rozděláváním otevřeného ohně. To obzvláště cizinci. A protože za poslední tři roky jsme tu měli skutečně obrovské požáry. Obzvláště katastrofický byl ten z června 2021. Popel nám padal na hlavu i v Larnace. Za letošní jaro (duben – květen 2023) jsme tu už měli 3 velké ohně. A protože divoce stanující nebudí u místních důvěru. Obzvláště v posledních letech.
Místní jsou zvyklí stanovat v kempech k tomu určených. Pro valnou většinu znamená kempování dokonce jen jednodenní piknik nebo forma jednodenního výletu. Večer se pak vrací na svoje sofa a k televizím. A jen minimum z nich kempuje na divoko.
Největším nepřítelem je tedy pro nás oheň. A ti, co tohoto nebezečí nedbají a svou hloupostí a nezodpovědností způsobí požár. Jsou tu nastavené velmi přísné podmínky týkající se rozdělávání ohně a s ním spojené „táboření“. Musí se dodržovat vzdálenost už 2 km od vesnic, pláží, lesů, porostů. Pokuty za rozdělávání ohně můžou dosáhnut 50.000 EUR, vězení 10 let. Hrozí i oba tresty naráz. Stačí jiskra od špatného a neopatrného zacházení s bruskou a skončíte v poutech. A žádný místní svatý vám nepomůže. Mluvím o události, která se stala v květnu 2023. Například.
Oheň je tu sakra rychlý díky suchému porostu, silnému větru, a utíkat před ním, no, nic moc. Fotografie níže je z června 2021, když se kouř valil na Larnacu.
Vymáhání práva
Prosazování lesnické legislativy funguje jako odstrašující prostředek k zapalování požárů a následně k vypuknutí lesních požárů. Pachatelé jsou vystaveni přísným trestům a v případě rozsudku jsou odsouzeni k trestu odnětí svobody na dobu nepřesahující deset (10) let nebo k pokutě až do výše padesáti tisíc eur (50 000 EUR), případně k oběma trestům. Zákonná ustanovení týkající se lesních požárů jsou zahrnuta v článku 32 lesního zákona z roku 2012.
Citace a zdroj: http://www.moa.gov.cy/moa/fd/fd.nsf/fd51_en/fd51_en?OpenDocument
Navíc je třeba dát si pozor na vojáčky. Území SBAA Akrotiri, Dhekelia – je Svrchované britské území a navíc vojenské. Na severu jsou základny Turecké armády. Na oheň, stan v těchto oblastech prostě zapomeňte. Je třeba si uvědomit, že po celém ostrově jsou různé vojenské prostory. Bohužel. A armáda bude pravděpodobně chtít vědět, kdo jste a proč je váš stan postaven těsně na hranici s jejich vojenským prostorem, zejména v horách. Nezapomeňte, že k vojenským oblastem patří také krásné pláže Severního Kypru. Vojáci se budou chovat slušně, musí, mají to rozkazem, ale rozhodně se s vámi po ramenou poplácávat nebudou. A na okupované části Kypru mají dost výmluvné cedule.
Rozhodně si dejte pozor na stanování na pláži. Nejen, že je zakázané (viz výše), ale obzvláště je hlídané na plážích, kde hnízdí želvy. Pokud minete cedule, poznáte tyto pláže celkem jasně. Podle drátěných klícek, které jsou nad želvím hnízdem. Na celé takové pláži si nesmíte zapíchnout ani slunečník proti pálícímu slunci, natož stan. Koupat ano.
Určitě nestanujte u nebo na tzv. Fire Breakers – širokých pásech vyoraného porostu, které slouží jako zábrana rychlého šíření požáru a mohou se v nižších polohách tvářit jako cesty. Nestanujte ani na prašných cestách. Jsou to důležité přístupové cesty pro hasiče a další jednotky COS. Patroly, rangery, apod., budete potkávat neustále, hlavně v horách. Objeví se znenadání. Jste sami, na opuštěném místě u kláštera v horách a ejhle. Je tu. Milý, usměvavý, sdílný, ale rozhodně vás upozorní… A ještě pro poznámku, určitě se nechcete probudit s nejjedovatější zmijí Středozemí, zmijí levantskou, omotanou kolem kotníku.
Prostě a jasně, na stanování a piknikování byste měli užívat místa k tomu určená. Najdete je včetně mapy na:
https://mytroodos.com/camping-picnic/ a https://www.cyprusisland.net/camping-in-cyprus
CAMPING A GLAMPING – CELÝ OSTROV, ověřené a které doporučuji:
- Aphrodite Family Eco Camping https://www.aphroditecamping.com/
- Camping Site Polis Chrisochous https://www.polis.org.cy/en/page/kataskinotikos-xoros
- Governor´s Beach Kalymnos Campsite https://www.camping.info/en/campsite/governors-kalymnos-beach-camping
- Cyprus Glamping Park https://www.cyprusglamping.com.cy/
- Happy Glamping CY https://www.happyglampingcy.com/
- Platania Mountain Camping Site bez linku viz mytroodos
- Troodos Camping bez linku viz mytroodos
- Agros Glamping https://agrosglamping.com/
- Eco Glamping Paliomylos https://ecoglamping.cy/
- Heaven Camping https://www.heavensurfhouse.com/
- Naturland Camping https://www.facebook.com/naturland.cyprus
A pokud si i přes to všechno nedokážete divoké stanování odpustit a potřebujete ten adrenalin, pak mějte na paměti:
- Může vás kontrolovat policie, hlídky, strážci parku, hasičské patroly, SBA policie, na Akrotiri např. i dronem (už se to stalo). Večer, v noci, když budete hodně nápadní. Třeba vás nechají být, když vás vyhodnotí jako neškodné, ale taky vás mohou vykázat z místa. Nehádejte se a jděte.
- Vyhněte se plážím. Želvy, ochranná pásma apod. Viz výše.
- Každou noc stanujte na jiném místě a hlavně odlehlém. Rozhodně se dovolte, pokud si myslíte, že jste na privátním pozemku a je koho se zeptat.
- Setmění a rozednění jsou časy, kdy stan rozbít a složit.
- V horách se vyhněte hiking trailům a místům pro patroly a požárním zábranám. To by bylo hodně špatné.
- Žádný oheň. Pokud chcete mermomocí vařit, pak si pořiďte storm cooker – malý zcela krytý lihový, nebo na bombu chráněný. A i přesto ho použijte jen na piknikovém stanovišti. Jinak… smůla. Určitě netoužíte nechat si chytit se zapalovačem nebo sirkami v ruce.
- A rozhodně po sobě ukliďte.
Tolik ke stanování.
A jak je to s CAMPERVANY, OBYTNÝMI AUTY – MOTORHOMES, A KARAVANY – CARAVANS (PŘÍVĚSY)?
Velkých karavanů a obytných vozů tu není mnoho. Jsou spíše raritou. Pokud tu jsou, pak patří většinou Kypřanům a ti se s nimi doslova upíchnou na jedno místo, třeba na celé léto, někdy i navždy, a používají je jako chatu. Občas se sem někdo s velkým „obytňákem“ přeplaví z pevniny. Z Turecka, to je hodně ošemetné. Nebo trajektem z Řecka, který jezdí od loňského roku v sezoně. Ale to je velká náhoda. Finančně i časově se to skoro nevyplatí. A pohyb s nimi je těžkopádnější.
Musím konstatovat, že za mne je výhrou rozhodně campervan. V tomto ohledu tu nemá campervan konkurenci. Proč? Protože paradoxně campervan velikosti osobního vozu není stan a nevyvolává asociaci otevřeného ohně, nepořádku a pobudy. Dostanete se všude, krom vymezených míst (viz pláže s želvími hnízdy, vojenské prostory, apod.). Projede i mnohé vesnice s úzkými a hodně křivolakými uličkami. A ve finále je to prostě zaparkované auto, ve kterém někdo přespí.
Volnost a flexibilita, kterou vám tento způsob cestování poskytne je neoddiskutovatelná. Mluvím z vlastní zkušenosti. Už pátým rokem moje rodina výletuje po ostrově jen tímto způsobem a myslím si, že více jak 500 absolvovaných výletů po našem krásném ostrově křížem krážem, a slovy písně „cestou necestou, polem nepolem“ hovoří za vše.
Informace jsou poplatné pro celý ostrov.
Zdroje:
https://www.instagram.com/vwbus.on.cyprus/
KYPERSKÁ REPUBLIKA
Hlášení POŽÁRŮ 1407
Emergency kontakty
https://www.112emergency.eu/cyprus
SBAA INFO https://sbaadministration.org/docs/admin/announcements/20160226_112_Awareness_Presentation.pdf
SEVERNÍ ČÁST – Hasiči 199, Lesní požár 177
Emergency kontakty
https://northcyprusinternational.com/north-cyprus-emergency-telephone-numbers/