Vyberte stránku

Zelená linie je de facto hranice, která odděluju okupovanou SV část Kypru od Kyperské republiky od roku 1974. Je „sendvičová“, skládá se ze tří linií. Jižní linii střeží Kyperská armáda, tzv. „buffer zone – nárazníkovou zónu“  nebo také zemi nikoho složky UN, a tu severní pak Turecká armáda.

Od roku 2008 bylo na této hranici  otevřeno několik přechodů, checkpoints. Přechody lze přecházet s občanským průkazem nebo pasem EU bez omezení.

Je potřeba si uvědomit, že i přes zavádějící a užívaný název Severní Kypr, žádný takový neexistuje, že se jedná o okupované území Tureckem, které toto území označuje za Severokyperskou tureckou republiku, stát, který není mezinárodně uznáván.

Název Severní Kypr slouží pouze jako zastírací manévr pro obchodní a podnikatelské aktivity a jakýsi status quo. Tato část ostrova není členem EU, nejsou tam žádné zastupitelské úřady. Neplatí zde pravidla EU, zdravotní pojištění EU, apod. Tzn., že pokud se vám na tomto území podnikatelsky něco zvrtne, řešení bude jen na vás. Pokud si zde koupíte nemovitost nebo pozemek a právoplatný majitel z jihu vás zažaluje, bude to jen na vás.  Pokud se vám nebude líbit hotel, do kterého jste se vydali s cestovní kanceláří,  budete okradeni, budete muset na do nemocnice, atd., nemůže vám pomoci ani České velvyslanectví v Nikósii z důvodů výše zmíněných.  Pokud budete na „Kypru severním“ s CK, v případě nouze je vaší  jedinou pomocí  CK a její delegát.   Jste prostě na okupovaném území, i když to tak nevypadá.

Ze „severního Kypru“ nemůžete cestovat půjčeným autem do Kyperské republiky.

Oficiální definice zní: 

Většina autopůjčoven v Kyperské republice nepovoluje, aby jejich vozidla byla převezena na Severní Kypr. Pojistné smlouvy poskytované jižními půjčovnami obvykle nepokrývají cestování na sever. Pokus o překročení hranice s pronajatým autem z jihu může mít za následek pokutu nebo zabavení vozidla.

Leckteří to dělají i přes zákaz nebo výslovné nedoporučení.  Leckteří přispěvatelé  do fb skupiny opět subjektivně píšou, jak to bylo v pohodě a že se to dělá. Ano, dělá se to. Dokonce prý některé jižní půjčovny  s tím „nemají problém a že je to v pojištění“.  V roce 2023 tu je 82 oficiálních autopůjčoven a skoro 480 zprostředkovatelských portálů. Nedovolím si vůbec odhadovat, co všechno NASLIBUJÍ.

Pokud  se nakonec rozhodnete jet na „sever“ Kypru autem z půjčovny,  musíte si na checkpoints koupit pojištění. Pro vlastní auto i to z půjčovny. Každý den sedí na hranici zástupce jiné pojišťovny, to aby si každá vydělala stejným dílem. Nespoléhejte, že tam následující den najdete agenta pojišťovny, od které jste si pojištění koupili. V případě nehody je to problém, který budete muset opět řešit sami a s místní pojišťovnou, se kterou jste pojištění uzavřeli. Vzhledem ke špatnému nebo nulovému vládnutí anglickým či jiným jazykem  místními je to poměrně dobrodružství.

Pozor na převážení cigaret a alkoholu. Kontroluje se. 

PŘEKROČENÍ HRANIC BEZ AUTA Z PŮJČOVNY
Pokud chcete navštívit obě části ostrova, zvažte následující možnosti:Zaparkujte auto z půjčovny poblíž  poblíž hraničního přechodu a poté přejděte pěšky nebo veřejnou dopravou – pokud je v místě k dispozici.
Půjčte si auto za hranicemi od místní společnosti a pokračujte s ním.  

 

Checkpoints Cyprus

 

 

 

 

 

 

 

Checkpoints nejsou nijak zvlášť  výrazně označené. Vynoří se před vámi zčista jasna.  A pak je dobré vědět, kde jsou. Není povinností vždy použít jeden a ten samý.  Přechody lze libovolně kombinovat. Přechodů – checkpoints je v současné době 9. Všechny jsou otevřené 24 hodin denně. Jen v Agios Dometios (Metehan) se pojištění prodává 24 hodin denně. Jinde pouze v úředních hodinách.

  1. Kato Pyrgos (Yesilirmak)
  2. Lefka (Lefke)
  3. Astromeritis (Bostanci/Guzelyurt)
  4. Agios Dometios (Metehan)
  5. Ledra Pedestrian crossing JEN PRO PĚŠÍ VE STARÉ NIKÓSII
  6. Ledra car crossing JEN PRO OFICIÁLNÍ VOZY
  7. Pyla (Beyarmudu) – SBA / Sovereign Base Areas – na území pod Britskou správou
  8. Agios Nikolaos/Vrysoules – SBA / Sovereign Base Areas – na území pod Britskou správou
  9. Dherynia (Famagusta/Gazimagusa)

Na „Kypru severním“ nesmíte zůstat déle jak jeden měsíc. Při vstupu dostáváte automaticky měsíční vízum. Pokuty za překročení doby můžou být až 24 000 Kč na osobu.

Dále je možné na tuto část ostrova doplout lodí, případně letecky na letiště Ercan s přestupy. Jak se dozvíte z oficiálních zdrojů,   využíváním letiště a přestupními lety z Turecka na letiště  Ercan na severu „z hlediska bezpečnosti i právních důsledků se porušují  rezoluce Rady bezpečnosti OSN“. Business a lidé nedbají. Rizika jsou popsaná výše.   Nicméně, s uvolněním kontrol na hranici, více a více lidí využívá k příletům na celý ostrov hlavní letiště v Larnace.

Pro toho, kdo chce skutečně poznat  a pochopit bolestnou a složitou historii ostrova a  nejen  dojet do hotelového resortu na dovolenou, bude překročení linie smutnou připomínkou dob, kdy Evropa byla rozdělena na východní a západní. Překročením linie poznáte, jak jsou obě „původní“  komunity podobné, jak se historie, tradice, kultura jídla a lidové zvyky prolínají.  Vřelá kyperská pohostinnost je viditelná na  obou stranách demarkační linie.

Mapu přechodů ke stažení i k tisku najdete na: 

https://maps-cyprus.com/cyprus-border-crossing-points-map

Další zdroje na:

https://mfa.gov.cy/important-information-concerning-travel-to-occupied-area.html