Vyberte stránku

Kde se dobře najíst a ochutnat kyperské jídlo bez paštiky Májky, řízků a rohlíků.

Pokud vám chybí chutě a vůně domácích jídel,  hledáte výživné, teplé, uvařené jídlo, máte pocit, že byste v restauracích nebo tavernách zanechali celé jmění, ale přece jen chcete ochutnat místní kuchyni,  pak je tu řešení. To řešení se   jmenuje „psistariá“ nebo „psitopolío“  (ψησταριά, ψητοπωλείο), vlastně takové take away restaurace.

Obě slova jsou  odvozena od slovesa psino (ψήνω), a schovávají se pod ním tyto významy – péct v troubě slané/sladké,  vařit venku, grilovat – čili BBC, rožnit, atd. Jinými slovy, v těchto podnicích  si prostě a jednoduše koupíte hotová jídla a ještě k tomu kyperská.  A v některých podnicích si je můžete sníst jako v normální restauraci. Jedná se často o rodinné podniky s dlouhou tradicí, kde připravují pravá domácí jídla  s pořádnou dávkou kyperské vášně. Protože rádi vaříme a jíme.  Tato zařízení se  kvalitou vyrovnají restauracím, ale rozhodně jsou za jiné peníze.

LARNAKA

Ψητοπωλείο „Η Χρυσοπολίτισσα“   – I Chrysopolítissa

Jeden z nejstarších podniků tohoto druhu v Larnace. Rodinný podnik, jen tradiční kyperská jídla.  Mnohokrát vyzkoušeno celou naší kyperskou rodinou, když se nechce vařit nebo přijdou hosté a nemám nic hotového. Nedávno se podnik přestěhoval do jiné budovy, ale na stejném náměstí. A celý interiér byl pojat v moderním duchu. Podnik si stojí za kvalitními výrobky a velmi přátelským přístupem. Však klientela je široká a hlavně věrná.

Archiepiskopou Kyprianou 108, +357 24656570

https://goo.gl/maps/4K6hpNiMLRjx4pkX7

LIMASSOL

Drousioti –   Δρουσιώτη

Podnik, který funguje od roku 1971. Vedla ho paní Maroula, pak paní Militsa.  Skvělý přístup, pohoda, čerstvé a domácí potraviny.

Vyberete si z mezinárodní i kyperské kuchyně. Přes 40 chuťových možností, saláty, luštěniny, těstoviny, ryby, maso, dušená jídla, domácí jídla. Malé nebo velké porce, každý den od 11:00 do 16:30.  Můžete ho sníst na místě nebo odnést. Do 16:00  přes Foody, Wolt, Bolt Food, Wolf si můžete jídlo objednat, případně rovnou na  telefonu 25337121.

+357 25337121,  Leoforos Archiesikopou Leontiou Α‘ 185Α

Kuzína – Κουζίνα

Dnes už řetězec.  Má 4 centra ve městě,  která každý den obslouží napřímo celý Limassol a díky platformě Bolt také v kanceláři nebo doma! A stále si zachovává velmi vysokou úroveň.

Skvělý výběr  pečiva, afélia dušené maso, kevtedes, hráškový nebo fazolový guláš s kuřecím nebo vepřovým masem, rozmanité pokrmy z luštěnin a zeleniny,  tradiční kuchyni.  Pečené kuře, mořské plody o víkendu jehněčí. Najdete tu i kuře na kari, nudle a fajitas. Bonus je nadýchaný teplý chléb, který nesmí u kyperské jídla chybět.

www.pns.com.cy

+357 25732374, Ag. Fylaxeos 197B, Galaxia Center Block A, Kapsalos, Limassol (otevřeno pouze na oběd)

+357 25562346, 45 Paphos Avenue, Omonia, Limassol (otevřeno v poledne a večer)

+357 25431123, Kolonakiou Avenue, 22, Linopetra, Limassol (otevřeno pouze na oběd)

+357 25312255,  Nikou Pattichis, 109, K. Polemidia, Limassol (otevřeno v poledne a večer)

Food Boutique

Funguje od roku 2014.  Napřed to byl podnik, kde se servírovala jídla podle receptů babičky. Ale i Kypřané začali vyhledávat mezinárodní kuchyni a tak se nabídka rozrostla. Mají take away, rozvoz, catering a dokonce prostor pro pracovní obědy či večeře.

Vyberete si ze 4 světových kuchyní. Domácí jídla z kyperské a řecké kuchyně, od koupepia po kevtedes,  pečené jehněčí maso a souvla, makarony pečené v troubě, čočku a bulgur, těstoviny a burgery, které si zamilujete. Další dvě možnosti jsou z asijské a japonské kuchyně (sushi, jarní závitky, křupavá kachna, nudle atd.).

Facebook: FoodBoutique
Instagram: foodboutiquebyttofas

+357 25353550,  roh Petrozú Tsirou  & Le´Corbousier  49

Kapatsos

KAPATSOS Rotisserie | ΚΑΠΑΤΣΟΣ Ψησταριά | Limassol Cyprus

Malý podnik  ve městě. Funguje tu už 26 let. Dá se objednat přes Bolt, a Walt.

Diomidis

Další z tradičních podniků, který je na trhu od roku 1968.

https://www.diomides.cy/

https://www.facebook.com/diomidespsistaria/?locale=el_GR

 

NIKÓSIE

Ilios  Ήλιος

Najdete ho už od roku 1993 na  Kyrenias Avenue již celá léta. Od roku 1993, kdy byl poprvé otevřen, obstál ve zkoušce času. Vaří se tu tradiční kyperská jídla zase podle babičky a další středomořská.

Zapečené makarony, yuvezzi s kuřecím masem, musaku. Různé luštěniny, pilafy a brambory a mnoho druhů masa. Špízy, karbanátky, žebra, jehněčí pečeně, kolínka a plněná masa, pokud chcete rybu, máte filety z tresky, pražmy, pražmy a samozřejmě chobotnice. Ať už si vyberete cokoli, dostanete vždy čerstvé jídlo.  Každý den od pondělí do soboty od rána do pozdního odpoledne. Objednávku můžete zadat také prostřednictvím webových stránek podniku,

www.psistariailios.com

Facebook: Psistaria Helios

+ 357 22338285 123Θ Kyrenia Avenue, Aglantzias,

Komítis  –  Κομήτης

Podnik v Palouriotisse zavedli v roce 1985 Panikos a Tasoula Neofytou. Dva tehdy mladí lidé, kteří spojili svá jména a životy s jídlem. Dnes podnik provozují děti Tasouly a Panikose, Mattheos a Neofytos. Pokračují v tradici, a přidávají nové metody zákaznických služeb, jako je doručení domů na telefon.

Vybíráte si z velkého výběru pečených jídel, vařených a tzv. mamadistika –  maminčiny. Hlavním hrdinou menu je kuře s lahodnými kyperskými bramborami, ale mají tu další jídla jako kevtedes, zapečené těstoviny,  chobotnice, špagety atd. Případně máte na výběr mezi vynikajícími jídly dne s různými luštěninami. Ať už si ale vyberete cokoli, dostanete vydatné porce, které vás ještě více zasytí. Otevřeno tu mají každý den (kromě pondělí) od 10:00. do 19:00 hodin

http://www.komitis.net

Facebook: Komites Grill

+357 22 433309,  25 Pouliou & Kapota, Pallouriotissa, 1035 Nikósie

 

 

 

 

 

Glamore

Otevřený v roce 1994 a vždy podávající domácí vařené jídlo. Nyní je kompletně zrestaurovaný. A mají 25 let zkušeností. Hladoví neodejdete.

Ve  stálé denní nabídce najdete mimo jiné čočku,  vepřové suzukaki a babiččiny burgery, grilované kuřecí plátky, plněnou zeleniny a boloňské těstoviny. Menu je každý den jiné.  Například v pondělí dostanete pečené fazole, cannelloni s mletým masem, kupes  a pečené kuře v troubě, v úterý hrášek s vepřovým masem, vepřový řízek a kuřecí kari a tak dále. Nabízí tu však i různé rodinné balíčky. Jídlo s sebou nebo rozvoz si můžete objednat prostřednictvím Foody a Wolt od pondělí do pátku od 12:00 do 15:00.

Facebook: Glamore1994
Instagram: @glamore1994

+357 22762326, Gerasimou Markora  12Α, 1075

Jefsasthaj

Tady si dáte jídlo v moderním prostředí v jedné z nejkrásnějších čtvrtí staré Nikósie. Nenajdete zde stálou nabídku, protože kuchyně se přizpůsobuje čerstvým sezónním surovinám a připravuje pouze denní pokrmy jako je okra, cizrna a další luštěniny, grilované pokrmy, ryby a mořské plody. Vepřové maso s kolokassi, pečené kuře plněné cizrnou, jehněčí maso v troubě s bramborem a vařenými fazolemi jsou jen některé z položek v nabídce.

+357 22 314486, pondělí-pátek 12.30-15.00.

Patriarchou Grigoriou 22, Nicosia

Mathaios

Klenot ukrytý u kostela Faneromenis  nabízí domácí tradiční jídla z hrnce. U Mathaia  si vychutnáte kyperskou kuchyni, jako by vás pozvali domů. Můžete si tu pochutnat na  luštěninách, králíkovi, plněných květech, oupepia,  jehněčím masem se zelenými fazolkami, hráškem, lilkem, okrou s různými druhy masa.

+357 22 755846, pondělí-sobota 05.00-16.00

6 October 28 Square, Nicosia Old Town¨

Vasiliki

Vedle  trhu Ayios Antonios si pochutnáte na domácích jídlech podle receptů babičky Vasiliki. Čerstvé a kvalitní suroviny, jen sezónní produkty, ze kterých se každý den vaří čerstvé jídlo

+357 22 349803.  pondělí – úterý 12:00-16:00

Ayios Antonios Market, Nicosia.

Evroula

Pořád na stejném místě více jak 30 let. Domácí kuchyně, domácí uklidňující prostředí.  Pochutnáte si na zapečených pokrmech (do 17 hodin), vydatné keftedes s bulgurem,  afelia a dalších tradičních jídlech. Na dalších jídlech, např. grilovaných, pak do 22:00 do večera.  Podnik se nachází ve Starém Městě ve Stoa Klokkari.

+357 22 665346, pondělí-pátek 12:00 -16:00

5 Stoa Klokkaris

Dimitris Stoa

Od roku 1985 zůstává stálým referenčním bodem v chuti a kvalitě. Známá a milovaná nikosijská taverna nabízí domácí jídla, tradiční meze a dezerty na nejmalebnějším místě vedle městského trhu Ayios Antonios. V poledne na vás čekají, abyste si vybrali domácí jídla a také souvla vyrobené s velkou péčí a respektem k tradiční kyperské kuchyni. Když si užíváte večer ve společnosti, můžete si dát meze z vysoce kvalitních surovin, vše vařené na dřevěném uhlí.

+357 22 343030,   pondělí-pátek 12:30-16:00 &19:30-23:00

28 Digeni Akrita, Nicosia

 

PARALIMNI  

Ble Avokado – Μπλε Αβοκάντο

Prostě modré avokádo. Jedná se moderní podnik, kam můžete zavítat kdykoliv během dne. Najdete tu jídlo, občerstvení, sladkosti, kávu a další.

Dobře uvařená jídla jako kuře v mnoha verzích, afelia, žebírka s BBQ omáčkou, kuřecí nebo vepřové souvlaki, tavas, kleftiko a mnoho dalších. Ale také  pizzu s tenkou kůrkou, odborně pečenou v italské peci na olivovém dřevu. Pokud jste zatoužili po burgeru, najdete jich tu velmi  mnoho v lahodných variacích, s různými ingrediencemi a v domácích brioškách. Hamburgery jsou 100%  hovězí, mají tu kuřecí i veganské variace.

Kromě jídla tu najdete čerstvé a lákavé francouzské cukrářské sladkosti, vyrobené bez konzervantů. Servíruje se tu venezuelská káva

www.mpleavocado.com

Facebook: μπλε Αβοκάντο

+ 357 23740644,  1. Apriliou 210, Paralimni

 

PAPHOS

Giorgoullas  

Stará tradiční psistariá v Geroskipou.

Γεωργιου Γριβα Διγενή 38-40 , Geroskipou, Cyprus

https://www.facebook.com/psistaria.giorgoullas

 

Do kategorie psistariá se take řadí kyperské SOUVLAKI – Σουβλακι.  Chutná pita, která tvoří kapsu, a ta se plní rožněným masem a salátem. Toto považujeme za fast food. Je to jídlo, které si objednám a sním na místě u starého stolečku s bakelitovým ubrusem nebo si souvlakia odnesu domů.  Souvlakia s vepřovým masem nebo mix se sheftaliés  jsou pověstné. Čerstvé suroviny, jednoduchý recept, výsledek je skvost.

Gyros, fast food do ruky. Opět na něj narazíte téměř všude.

A  psistariá už může být i malá taverna  s take away, kde vám nabídnou tradiční meze. I to se vyplatí, pokud jste tři a objednáte si meze pro 2, což je nejmenší „množství“, které si lze objednat.

Viz https://poznejkypr.cz/kyperske-meze/

 

Další místa, odkud si můžete odnést hotová jídla, najdete v supermarketech a pekárnách s rozšířeným prodejem a ve velkých OC – Mall.

SUPERMARKETY/VELKÉ PRODEJNY

SKLAVENITIS

https://sklavenitiscyprus.com.cy/locations/

ALPHA MEGA

https://www.alphamega.com.cy/el/%CE%B2%CE%BF%CE%B7%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%89%CF%81%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B1

 

PEKÁRNY:

ZORBAS –  velké pekárny, kvalitní, s kávovými koutky, dělají tu různé sendviče, I ten tradiční kyperský, a v některých pobočkách je oddělení s hotovými jídly.  Je to velmi rozšířený řetězec, je všude, viz link na pobočky.

https://www.zorbas.com.cy/en/our-bakeries

 

SEVERNÍ ČÁST OSTROVA – DISTRIKT  NIKÓSIE, FAMAGUSTA

Pravidla jsou stejná, psiastaries se budou většinou jmenovat kebab houses, jídlo bude stejné, jen nečekejte vepřové, ale jehněčí.  Pokrmy  budou pikantnější, ostřejší.

Výčet podniků rozhodně není kompletní. Mohla bych ho aktualizovat každý den, Ale jsou v něm  místa, která zná moje rodina, já, známí.  A rada? Ptejte se místních, kde je psistariá.  Nechte se nasměrovat  do nějaké, kam rádi chodí. Možná nebude na první pohled vypadat ultra moderně a vybaveně.  Třeba bude působit obstarožně. Ale věřte mi, že v takových se skrývají skvosty. Celé rodiny, které mají vaření v krvi a z jejich malých kuchyní se vynášejí jídla, která by obstála v top restauracích. Na ty si ale nehrají.

A určitě se neptejte, kam na levné jídlo. Kypřané jsou na svou kuchyni hrdí, jídlo je pro ně svátost a musí být kvalitní, i když jde jen o tradiční fast food na oběd, a touto otázkou je můžete skoro urazit.

Určitě se vyhněte restauracím a tavernám, kde sedí převážně  růžolící turisté.  Raďte se s lidmi, kteří ostrov, zvyky, tradice a místa skutečně znají.