Vyberte stránku

O kyperské kuchyni se toho napsalo už spousty. Jak je zdravá, chutná, bohatá, pestrá.   Ale samostatný článek si rozhodně zaslouží kyperské brambory a oblast, ve které se pěstují.  Ty brambory, kterým skoro každý propadne, a které se za drahé peníze vyvážejí do celého světa. Kyperské  brambory jsou skutečnou lahůdkou, které předčí všechny ostatní.  Jsou známé svou výjimečnou chutí a texturou. Jsou základní ingrediencí kyperské kuchyně a milují je místní i turisté.

Vše začíná půdou. Pěstují se kolem vesnic, které jsou přímo utopené v moři červené hlíny. Proto se jim říká červené, Kokkinochoria.  Najdete je v jihovýchodním cípu Kypru a jsou to Avgorou, Ormidia, Dasaki, Achnas, Xylofagou, Frenaros, Sotiras, Paralimni, Vrysoulles, Liopetri, Deryneia,  Ayia Napa, Protaras.   Červená půda je bohatá na minerály a živiny, které přispívají k výrazné chuti těchto brambor. Klima v této oblasti je ideální. Dostatek slunečního svitu a celoroční mírné teploty jsou vhodné nejen k pěstování brambor, ale i kolokázie, artyčoků, citrusů a další zeleniny. Obyvatelé této části Kypru se věnují hlavně zemědělství a mnoho z nich pracuje v cestovním ruchu. Ve vesnicích najdete plno vyhlášených taveren, byzantských kostelů a dalších památek.

Namátkou:

V Potamos uvidíte, jak rybáři opravují své sítě. Můžete si zajet do Muzea  lidového umění v Dherynia a v Avgorou.

V Sotira je kostel Agios Mamas, nástěnné malby pocházejí ze 16. století. V kostele Sotiros můžete zase obdivovat  nástěnné malby ze 13. století. Dalším zajímavým kostelem je křížový kostel Panagia Chortakiotissa ze 16. století. Stará kaple v centru obce byla přeměněna na malé církevní muzeum s řadou zajímavých artefaktů.  Jsou tu dvě vyhlášené taverny, Mousikos a Ploumin.

Vesnice Frenaros má řadu malých byzantských kostelů, z nichž dva, kostel Archanděla Michaela a Agios Andronikos, pocházejí z 12. století.  Za návštěvu stojí  i mlynářské muzeum v provozu  Hadjigiorkis – Cyprus Millers.

Ve vesnici Liopetri je kostel ze 16. století zasvěcený Panně Marii a kostel Agios Andronikos z 15. století s osmibokou kupolí a zbytky nástěnných maleb, které lze ještě rozeznat v apsidě.

Jednolodní kupolový kostel Agios Georgios ve vesnici Xilofagou byl postaven a vyzdoben koncem 15. století.

Paralimni má zajímavý klenutý kostel zasvěcený Panně Marii, jehož součástí je malé církevní muzeum.

Derynia má ve městě a okolí řadu kostelů, jako je kaple Agia Marina z 15. století, kaple Panny Marie (Panagia) a kostel Agios Georgios, malý byzantský kostel s kupolí.

Jeden z nejmalebnějších kostelů v této oblasti lze vidět poblíž Vrysoules, kostel Agios Giorgios Pygadion.

A jak se brambory dostaly na Kypr? Kdo je přivezl?  Kdy? 

Neexistuje o tom jediný  záznam.  Možná se na Kypr dostaly díky knížeti a řeckému králi Otto Bavorskému po roce 1833. Možná i dříve. V každém případě, když na ostrov v roce 1878 dorazili Britové, už se  jim tu pěkně dařilo a byly stálou součástí kyperského jídelníčku.   A tím pádem lze tuto „původní bramboru“ považovat za endemit.

V roce 1909 byly dovezeny nové odrůdy těchto hlíz. A o tom už záznam je, samozřejmě.  A do roku 1960, kdy ostrov získal nezávislost,  se  Kypr stal hlavním exportérem brambor do Velké Británie a Západní Evropy.

Pěstitelé si brzy uvědomili, že  v oblasti Kokkinochoria je bohatá minerální červená půda, kde se hlízám daří a že  je v podstatě ideální pro pěstování všech odrůd. Brambory odsud  jsou pevné, chutné, žluté barvy, a mají načervenalou slupku právě díky místní zemině.

Od roku 1909 sem doputovalo plno odrůd jedinečné rozmanitosti. Nejběžnější brambor je Spunta, známý svou krémovou texturou a máslovou chutí. Brambory se sklízejí, když jsou ještě mladé, díky čemuž jsou menší a křehčí než jiné odrůdy.

V současné době Kyperské brambory, botanicky klasifikované jako Solanum tuberosum „Cyprus“, patří do rodiny Solanaceae.  Je to obecné jméno, které se používá pro popis různých odrůd, které se začaly od roku 1909 kultivovat a pěstovat na Kypru, včetně té původní.  A hlavní odrůdy, které se dnes na ostrově pěstují jsou Spunta, Diamant, Marfona, Nicola, Ditta, Accent, Filea, Charlotte, Burren, Obelix.   Jsou většinou střední až velké, tvarem oválné podle odrůdy. A zkouší se stále další a další.

Kyperské brambory se také pěstují kolem Morphou podél Severních hor ke Kyrénii. V této oblasti se pěstuje hlavně brambor odrůdy Arran Banner.

Na celém ostrově s brambory pěstují ve dvou sezónách. Jarní (hlavní) plodina se sází mezi prosincem a  únorem, sklízí se od dubna do začátku června.  Jarní sázené plodiny se  sází od srpna do září a sklízí se v listopadu/prosinci.

Kyperské brambory jsou všestranné a lze je vařit mnoha různými způsoby. Jako je  pražení, vaření, pečení, smažení nebo vaření v páře. Jedním z nejoblíbenějších způsobů jejich přípravy je pečení v troubě. To zvýrazňuje jejich přirozenou sladkost a dodává jim křupavý vzhled. Běžně  se  prodávají výrobcům chipsů a chipsů. Existuje velké množství kyperských odrůd, které se pěstují speciálně pro potřeby různých trhů a preferencí brambor. Např pro Belgii, Německo,  Británii. Kyperské brambory se skvěle kombinují s mátou, petrželkou, pestem, rajčaty, česnekem, cibulí, citronem, pečeným jehněčím masem, olivovým olejem, bílým pepřem, koriandrem, oreganem a sýrem feta. Neskladují se v chladničce ani na přímém slunci. Při skladování na chladném, suchém a tmavém místě vydrží až dva týdny.

V jedné z červených vesnic,  Xylofagou, vyrobili bramborovou sochu.  Jak jinak. Stala se terčem mnoha udivených pohledů, smíchu a vtipů.  Nicméně, slouží jako svědectví o ohromném významu bramborářství v místní ekonomice.

 

 

 

Další zdroje:

Zemědělský Výzkumný Ústav, Ministerstvo zemědělství a přírodních zdrojů, Kypr

Anonynmous, 1981. A Brief Report on Potatoes. Turkish Republic of Northern Cyprus Ministry of Agriculture, Natural Resources, and Cooperatives. Typescript.

Dimova-Aziz, M. 1980. Report on Potato Production in Cyprus. International Potato Course: Production, Storage, and Seed Technology. Report of Participants. International Agricultural Center, Wageningen, Netherlands.

Iannou, A., 1975. Report on Potato Production in Cyprus. International Potato Course: Production, Storage, and Seed Technology. Report of Participants. International Agricultural Center, Wageningen, The Netherlands.

https://specialtyproduce.com/produce/Cyprus_Potatoes_12878.php

FACTS