Vyberte stránku

Od dob, kdy dvojkolové povozy, tzv. to káro, tahali osli nebo mezci, kdy se zboží převáželo na velbloudech po velbloudích stezkách, kdy prach na neupravených cestách vířily autobusy Bedfords britské výroby, se toho ve veřejné dopravě na Kypru  hodně změnilo. Ve 40. letech 20. století Britové dovezly na ostrov tyto první autobusy, aby bylo zajištěno spojení mezi městy a vesnicemi.   A v současné době je poměrně dost dobře organizovaná po velkých změnách v roce 2022,  ale rozhodně má svá ostrovní specifika.

Pokud mluvíme o veřejné dopravě, pak mluvíme o autobusech především  a pak o taxi dopravě.  Na vlaky, respektive lokomotivy,  narazíte jen v malých muzeích, které připomínají zašlou slávu železniční sítě, kterou tu postavili Angličané.  Ale o tom více v jiném článku.

Místní jezdí hlavně auty, bez auta jako byste nebyli. Ale i Kypřané už mění přístup. Hromadnou dopravu pak v létě využívají  převážně turisté.

AUTOBUSOVÁ DOPRAVA

Téměř každé město má síť autobusových linek, troufám si říct, že jezdí na čas, cca každých 15 – až 20 minut během dne, a večer 30 minut. Zimní jízdní řády se liší od těch letních, jak jinak.  Poptávka je vyšší v létě. To bývají autobusy našlápnuté hlavně turisty.

 

 

 

 

 

NA CO SI DÁT POZOR

Vždy si ověřujte jízdní řád na webových stránkách dopravce, že je správný. Čas od času zapomenou stránky aktualizovat.

A někdy je problém identifikovat zastávku. Vzhled se může lišit a je jich hodně. Ve městech už narazíte na ultramoderní zastávky s wifi, klimatizované s digitálním návěstím, ale vesnice jsou na tom trochu jinak.

Pokud na starých zastávkách s modrožlutými cedulemi nejsou čísla spojů, zastávka většinou nefunguje.  A jízdní řád?? No…

Nezapomeňte, že se jezdí vlevo. Hodně často si to lidé neuvědomují a vydají se autobusem opačným směrem ke svému údivu.

Poptejte se, připojte se k ostatním a prostě čekejte.  Oni už vědí.

A hlavně pozor, o víkendu je vše jinak.  Některé autobusy nemusí jezdit vůbec. Obzvláště zpáteční cesta víkendová se může státi skutečně velkým oříškem.

MĚSTSKÉ AUTOBUSY

Startují v 5:00 a jezdí do 23:25. Zhruba každou půl hodinu.

Jízdenky lze zakoupit u řidiče při nástupu nebo v pokladně nádraží. Můžete si pořídít i nabíjeci kartu, pokud budete vužívat hromadné dopravy více dní.

Přední dveře jsou většinou nástupní.

Autobusy jsou pohodlné, s pohodlnými sedadly a klimatizací.

Zastavují výhradně na autobusových zastávkách. Existují také zastávky na vyžádání. Pokud se chystáte vystoupit, stiskněte tlačítko na madle. Jinak na „ ne frekventovaných místech“ může řidič jednoduše zastávkou projet.

Zastávky se nehlásí, v případě nejistoty požádejte řidiče, aby vám řekl, kde vystoupit. Zastaví vám. Řidiči jsou velmi vstřícní a pomohou.

Noční autobusy jezdí ve velkých městech, jako v Larnace, Nikósii, Paphosu, Limassolu. Jezdí podle plánu přibližně každou půlhodinu.  V létě se denní jízdní řád natahuje k půlnoci.

Meziměstské autobusy mohou jezdit jen do  18-19 hodin.

Všechny povětšinou aktuální informace a ceny najdete na

https://publictransport.com.cy/       Operují v Nikósii a v Larnace.

https://osea.com.cy/en/bus-routes/  V regionu Famagusta a v Larnace.

http://en.limassolbuses.com/?page_id=92  V Limassolu.

https://www.pafosbuses.com/busroutes/   V Paphosu.

 

CENY JÍZDNÉHO

Cena jízdenky závisí na počtu cest a denní době. Jsou denní, noční, jednorázové, týdenní, měsíční. A tarify platí ve městě a v okrajových částech.

Aktuální ceník najdete na výše zmíněných odkazech.

 

 

 

vMEZIMĚSTSKÉ AUTOBUSY

Mezi městy spoje zajišťuje několik autobusových společností.  Společnost musí mít své logo vždy na boku autobusu. Vřele doporučuji ověřovat trasu a jízdní řád na internetu a pro jistotu  i volat. Jízdní řády se mění, dokonce i zastávky podle dne a období. A některé zastávky těchto velkých společností skoro nelze identifikovat. Mohou mít formu vlajky na zábradlí domu. Největší společností je Intercity Buses.

Doporučuji vyhledávač veškerého spojení a cen:

https://www.cyprusbybus.com/default.aspx

A web společnosti:

https://intercity-buses.com/en/

 

VENKOVSKÉ AUTOBUSY

Jsou levnější, pomalejší a jezdí mezi malými vesnicemi, které je spojují s nejbližšími městy. Například z Larnaky do Ayia Napa můžete jet meziměstským autobusem Intercity. Ale můžete si najít i venkovskou linku a projet si tak trochu toho „vnitrozemí“.  Tyto autobusy nejsou tak pohodlné, ale jsou zajímavé, potkáte se více s místními. Jen pozor, venkovských je málo a málokdy ve vesnici potkáte jízdní řád, a to se pak musíte se doptat.

Jízdní řády a ceny najdete opět na:

https://www.cyprusbybus.com/routes.aspx?sid=12

 

TRANSFERY – SHUTTLE BUSES –  OBJEDNANÁ DOPRAVA

Nejvíce se řeší po přistání na letišti v Larnace nebo v Paphosu.  Máte několik možností. Buď si objednat tzv. shuttles. Musí se rezervovat dopředu u soukromých společností. A nebo využít následujících autobusových spojů.

Všechny spoje na    https://www.publictransport.com.cy/routes/page/routes-and-timetables

Kapnos Shuttle Buses  https://kapnosairportshuttle.com/routes

Limassol Airport Express  http://enlimassolairportexpress.eu/

 

TAXI

Městské taxi funguje nepřetržitě. Všechny taxíky na Kypru jsou vybaveny měřiči. Někdy ale mohou taxikáři nabídnout paušální poplatek. Většinou Mercedesy bílé nebo černé barvy. S označením taxi.

Existují tři tarify: denní, noční a prázdninový. Příplatky za čekání a zavazadla.

V současnosti nemá smyslu se rozepisovat o sazbách. Ty se mění každý týden v závislosti na měnících se cenách pohonných hmot.

Při cestě z nebo na letiště počítejte s příplatkem za zavazadlo o hmotnosti nad 12 kg .  Domácí mazlíčky můžete přepravovat v klecích.

Někdy je zavolání taxi ještě výhodnější než půjčení auta. To ale neplatí pro dlouhé cesty.

Můžete si chytit taxi na ulici nebo zavolat telefonicky. Uber na Kypru není.

Před nástupem do taxi se zeptejte na cenu. Většinou vám řeknou stejné ceny. A řidič si zapne taxametr.  Nejčastěji taxíky na Kypru jsou Mercedesy s klimatizací.

 

DÁLKOVÉ TAXI  „DOLMUSHI „ S PEVNOU TRASOU

Je to typ veřejné dopravy. Poměrně raritní a dlouhá léta doplňoval a doplňuje zdatně autobusovou.  Vozy jsou Mercedes Pullmann / Stretch Limousine (Pullmann podle jejich konstruktéra), pojmou  4-8 cestujících a jezdí mezi městy každou půlhodinu.

Jízdné závisí  na dopravci a denní době. Bývá  vyšší než u autobusů, ale zaplatíte méně než za taxi. Platba se provádí v autě. Jízdní řád najdete na autobusových nádražích nebo na zastávkách.

Místa je možné rezervovat telefonicky, cestující jsou vyzvednuti z a dovezeni na požadované adresy.

Většinou jezdí každou půl hodinu od pondělí do pátku od 6:00 do 18:00 a v sobotu do 17:00. O státních svátcích nejezdí.

 

VENKOVSKÁ TAXI

Máme tu ještě jednu zvláštnost, a to jsou venkovská taxi. Ty si můžete pronajmout pouze „z a do jejich vesnice“. Název obce bývá uveden na taxíku. Výjimka je povolena při nájmu předem za účelem vyzvednutí na letišti nebo v přístavu, kde musí řidič taxi předložit doklad o rezervaci předem. Zpoplatnění začíná nástupem cestujícího do taxíku a je založeno na následující tabulce.  Venkovské taxíky nejsou vybaveny taxametry a cena se domlouvá s řidičem podle počtu lidí, apod.

Kdo má rád aplikace může použít více a více využívané:

https://cab.com.cy/

https://bolt.eu/cs-cz/

https://www.alfataxicyprus.com/

Můžete si ověřit další taxi  firmy na:

https://www.cyprustaxi.com/

Autobusová doprava a veřejná doprava na Kypru se dá poměrně šikovně využít. Městské autobusy vám umožní udělat si jakousi prohlídku města a vidět to nejzajímavější. V Limassolu známá linka 30 vás proveze nejzajímavějšími místy v srdci města. V  Paphosu je dobrou volbou pro poznávání města autobus číslo 631. Jede z přístavu k Petra tou Romiou, ano, tamo se vynořila ona krásná bohyně,  a také zastavuje poblíž hlavních atrakcí původního starověkého hlavního města ostrova.

Podívejte se na výše uvedené stránky, využijte plánovače. Nikdy nevíte. Třeba vás čeká jedna z nejzábavnějších, ale možná i ta z nejkrkolomnějších cest veřejnou dopravou, na kterou se po letech vzpomíná s bouřlivým smíchem.

 

Půjčení auta na Kypru  https://poznejkypr.cz/kypr-pujceni-auta/