Vyberte stránku

Želvy. Zdají se být dokonale chráněné svým krunýřem, dokážou se dožít více jak 80 let. Ale opak je pravdou. Jsou velice křehké a jsou na seznamu ohrožených druhů.

A co Kypr a želvy. Ostrov patří mezi vyhlášené hnízdiště několika druhů želv. Ale potkáte se tu hlavně s Karetou obecnou (Loggerhead Tutle / Caretta Caretta)  a Karetou obrovskou (Green Turtle / Chelonia Mydas). Po  celém ostrově jsou chráněné rezervace /teritoria/ na pískových plážích, kam želvy připlouvají a kladou vejce.  Želvy jsou chráněné v Kyperské republice  od roku 1971.

Želvy kladou vejce cca 3x v průběhu června a července.  V průběhu srpna a září se želvičky líhnou. Doslova se prokopávají ven z hnízd a snaží se dosáhnout bezpečí moře. Což je relativně zavádějící pojem. Suchozemští predátoři, jako lišky,  psi, kočky,  hadi svým loveckým smyslem přesně vycítí, kdy je ten čas vydat se na pláž.  Ani ve vodě není vyhráno. Tam zase číhají ti mořští.  Jen 1 až 2 z každých tisíc želviček se dožijí dospělosti!!!

Pokud budete mít štěstí a narazíte  na želvy, když kladou hnízda, což se děje hlavně v noci, nerušte je. Nesviťte na ně, nehulákejte, nestavte se mezi ně a moře. Prostě je nechte být a odejděte. Strážci rezervací poznají, kde je nové hnízdo. Ohradí ho a zapíšou jeho číslo.

To samé platí, když se líhnou malé želvičky.

V rezervacích můžete také pracovat jako dobrovolníci. Pomáhají kontrolovat hnízda a chránit tím, že kolem nich umísťují speciální klece nebo vytvářejí „líhně“, což jsou v  podstatě oplocené části pláže, kam se přenášejí a znovu zahrabávají vejce. Informace, jak se přihlásit jako dobrovolník najdete na odkazech níže.

 

Zrovna tento víkend (15.7.  2023) jsme měli neuvěřitelné štěstí, že jsme se pohybovali kolem želví pláže na Akrotiri. Bylo tu  plno nových hnízd, která přijel kontrolovat místní profesionál Vakis z Akrotiri Peninsula Biodevrsity. Ochranář a strážce rezervací na Akrotiri, který svou práci dělá už 20 let. Nejen, že nám vysvětlil plno věcí, ale dovolil nám pomoci mu přemístit jedno hnízdo, které bylo moc blízko přílivové zóny. Želva naklade až 120 vajíček a celý úkon jí trvá 3 – 4 hodiny.  

Vajíčka jsou skutečně jak pingpongové míčky, krátce po snesení křehká a sametová na dotek. Člověk se bojí je sevřít.  Vajíčka se velmi opatrně přenesou do nového hnízda spolu s trochou písku z toho původního. Hnízdo, rozuměj jáma, se vysype původním a vajíčka se pomalu skládají na sebe do nového. Nesmí se  s nimi točit. Mořskou vodou se udusají stěny, aby se na vajíčka nezhroutily a pak už je stačí „po želvovsku“ zahrabat.  Pak přijde na klec, která se krouživým pohybem zavrtá do písku nad a kolem hnízda. Následuje obruč kolem hnízda, která se také zavrtá do písku. Ta odradí lišky, aby se podhrabaly pod klec k vajíčkům. A jako poslední úkon je třeba vzít cedulku, na ni napsat datum, počet vajíček, my se dopočítali  sedmdesáti. Kdyby hnízda nebyla chráněná, 60% vajec by skončila jako potrava predátorů. Od roku 2006, kdy se hnízda takto začala chránit vypukla doslova hnízdící exploze. Populace se ztrojnásobila. Želvy se díky geomagnetickým silám vrací na pláže, kde se samy narodily před 20 nebo dokonce 40 lety.

Nejhorší bylo a je přesvědčovat politiky, ale i leckteré místní a starosty vesnic, že je to prospěšné, a odrazovat všechny včetně developerů, od masivní výstavby.

Chci ještě poznamenat jednu věc. Může se zdát, že dělat strážce želviček je práce snů. Jezdíte po plážích, hledáte a kontrolujete hnízda, případně ho přesunete. Můžu vás ubezpečit, že tomu tak není. Je to každodenní dřina. Ale po tom přesunu hnízda jsme měli pocit, že jsme skoro zachránili svět.

 

Asi největší atrakcí je pozorování želviček, kterak se líhnou. Pravdou je, že ochranáři tyhle akce moc rádi nemají. Jak říkal Vakis, sledující leckdy nadělají více škody než užitku.  Lidé prý mají pocit, jak je můžou jen tak brát do ruky a odnášet do moře.  Což se nemá dělat.  Doporučuje se jen sledovat výhradně s odborným dozorem.  A želvičkám pomáhají „odbnorníci“, ne turisté kvůli fotografii. Kde je to možné?

Akrotiri, Meneou, Polis Chrysochous, Lara I/II, Alagadi, Esentepe, Morphou Bay. Místa jsou na aktuálních mapách a je dobré se „zaregistrovat“.

Co se nesmí v želvích rezervacích od 1. června do 30. září?

Nic „zapichovat“  do pláží. Slunečníky,  lehátka, přívěsy, motorky. Pláž musí zůstat volná. Zaplavte si, sedněte si nebo si lehněte na ručník a zachovávejte klid. Žádné rybaření, profi potápění, harpuny, sítě. Rozdělávání ohně.  Už vůbec tu nesmíte být v noci.

Od 1. května do 30. září se nesmí ani kotvit v nižší hloubce  jak 20 metrů od břehu.

Pokud narazíte na zraněnou nebo  uhynulou želvu, volejte na:

KR + 35796952929 

Severní distrikt 1188, nebo  WHATSAPP: +905488868684

Pokuta za porušení zákazu je v KR cca  8.543 EUR. I více. Od pláže k pláži.  Každá pláž má svoje cedule i s vyznačením výše pokuty.

Zdroje:

Launching a 24/7 rescue hotline for sea turtles on Cyprus

https://inniaturtlemuseum.com.cy/en/home-en/

http://www.moa.gov.cy/moa/dfmr/dfmr.nsf/All/3A83645E42F28B5342257FF5002D02E8/$file/TURTLES.pdf?OpenElement

https://www.facebook.com/akrotiricentre

https://cyprusturtles.org/

https://rove.me/to/cyprus/baby-turtle-watching