Vyberte stránku

Ostrov pomyslně rozdělují do dvou pásů dvě pohoří.  Podél severu se táhne pohoří Kyrénie. Jeho délka je úctyhodná. 160 km. Vypadá jako hradba.   Ale o něm jindy.

Tentokrát se kvůli lyžování zaměříme na Troodos, který se rozkládá převážně na jihozápadní části Kypru.  Odkud se vzal ten prapodivný název. Teorie jsou dvě. Buď je to označení tří hlavních cest, které kdysi vedly do kopců, tría + odós.  Nebo se tu podepsal sám krasavec Adonis. To + óros + Ados. Hory Adonisovy.

Hory jsou to vysoké a strmé. Najdete tu nejvyšší horu ostrova Olympos, zvaná Chionistra.  Její nadmořská výška je 1952 m.  A co znamená Chionistra? Volně přeloženo sněhová.  Název naznačuje, že v zimě tu napadne sníh. A když tu napadne sníh, tak se tu samozřejmě i lyžuje.

A kdy Kypřané začali lyžovat? Ne, naši předci tu nelyžovali už před 4000 lety jako ve Skandinávii. Rozhodně na prkýnkách ani nelovili ani nebojovali.  Ani se sem ski nedostali do konce 19. století, kdy nastal boom zimních sportů.

Lyžování a zimní sporty dorazily na Kypr během 30. let 20. století. A to se založením Horolezeckého svazu, který současně pěstoval lyžování. V roce 1947 pak byl založen Kyperský lyžařský klub v Nikósii a v Limassolu a města mezi sebou pořádala závody.  Kluby založili britští a kyperští fandové zimních sportů. První závody proběhly v březnu 1944.  Jako vítěz z těchto závodů vyšel Limassol  (vítězové F. Neofitidis a A. Mitsidis) a za Nikósii bodovala paní Arthurová, manželka anglického velitele Limassolu.

Na Troodos se jezdilo hlavně v létě, kvůli počasí.  A lyžaři tehdy chodili na vrcholky pěšky, cesty nebyly sjízdné.

První lyžařský vlek byl postaven na kopci naproti hotelu Jubilee a sloupky tohoto vleku jsou k vidění dodnes. Byl to starý klasický lanový vlek na kotvičku.  K ubytování sloužily budovy staré vojenské nemocnice. Jedna budova byla pro muže, druhá pro ženy a třetí sloužila jako společenská hala, jídelna i pro odpočinek. Byl tu i lyžařský obchod.

Na konci 50. let britská armáda koupila a zprovoznila 2 malé přenosné vleky pod dnešním svahem Hera. A v roce 1960 rovněž britská armáda založila svůj LK NEFSKI.

Na další vlek se čekalo dlouhých 6 let. Lyžařský vlek North Face zahájil provoz v zimě roku 1967 a funguje dodnes. Byl postaven na strmém severním svahu.   Na stavbě tohoto vleku a vybavení se kromě obou lyžařských klubů a firmy Doppelmayer podílela i společnost AMIANTOS MINES, bývalé Azbestové doly.

Tady si dovolím malou osobní vsuvku. Snad právě proto, že můj nejstarší strýc, Ilias Georgiou, byl zaměstnancem těchto dolů, stal se i jedním ze správců lyžařského střediska Chionistra.  Dívejte, jaký to byl zdatný sportovec a lyžař.

Strýc, správce Chionistra, Troodos, Ilias Georgiou. Během 70. a  80. let přibyly další vleky. Hermes Lift a nový vlek u svahu Hera na místě starých přenosných výtahů britské armády.

Prvním lyžařským instruktorem, který dobrovolně pracoval pro Kyperský lyžařský klub, byl pan Bo Lumberg ze Švédska;  trénoval členy jak v alpských, tak v cross country disciplínách. V roce 1963 se Kypr prostřednictvím Kyperského lyžařského klubu stal členem Mezinárodní lyžařské federace.

V současné době je původní Kyperská lyžařská asociace, nyní federace, členem té Světové a účastní se zimních olympijských her. Ano, čtete dobře.  Federace pěstuje zimní  sporty, lyžování a snowbo arding, dokonce i krasobruslení. Ale realita je, samozřejmě, jiná. Řekla bych teoretická. Valnou většinu sportů (jako lední hokej, rychlobruslení, curling ) nelze na Kypru provozovat kvůli naprosté absenci vhodného zázemí a kvůli počasí.   A kdo se chce těmto sportům věnovat a snad i profesionálně, musí ostrov opustit.

Měli jsme a máme několik „želízek v ohni“, která se statečně probojovala až na olympiády a mezinárodní soutěže. V roce 1980 v Lake Placid  to byl  Filippos Xenophontos (54. v obřím slalomu a 36. v technickém sjezdu), Andreas Pilavakis (vypadl v  obřím slalomu a skončil 37. v technickém sjezdu) a Lina Aristodemou (33. v obřím slalomu a nedokončila technický sjezd).  V  mezinárodní soutěží se Kypr se zúčastnil Evropského olympijského festivalu mládeže 2017 v tureckém Erzurumu v roce 2017.  Na OH  2018 v Pyeongchangu v Jižní Koreji se za ostrov zúčastnili  2 sportovci.  Samozřejmě, ta umístění nejsou významná, ale významné je to, že i přes přírodní nevýhody a nulová zázemí se kyperší  sportvci dokážou účastnit, byť je na krátkou dobu.

A  kde takoví kyperští šampioni začínají s tréninky?  Přece v našem lyžařském středisku Olympos – Chionistra.  Lyžuje se obvykle od začátku ledna do konce března.   Kyperský lyžařský klub provozuje čtyři vleky. Jsou to:

  •  Sedačková lanovka na svahu Zeus homologovaném FIS (380 metrů); tady pořádá každý rok Kyperská lyžařská federace závod ve slalomu
  •  Lyžařský vlek typu T-bar o délce 262 m na svahu Hera
  • 125m T-bar lyžařský vlek v oblasti Sun Valley vedoucí na svah Aphrodite
  • 140m T-bar lyžařský vlek v Sun Valley vedoucí na sjezdovku Hermes.

Středisko funguje jen když je dostatek sněhu. Jak jinak. Pak jsou vleky v provozu od  9:00. A jak se dočtete, všechny sjezdovky jsou vhodné pro začátečníky, středně pokročilé i nejpokročilejší. Když budete na Kypru v zimě a na Chionistra bude sníh,  vyrazte vzhůru do hor. Je to nejen malebná podívaná, ale i zábavná, když vidíte, jak se místní převlékají na parkovištích z téměř letního oblečení do termoprádla, bund, oteplovaček, zimních bot, aby si šli užít těch několik set metrů sněhu pod zářícím sluncem.

 

Reference:

Chcete vidět středisko? Link webkamera:

https://www.cyprusski.com/north-face-camera

Informace o středisku, sjezdovkách, cenách, link:

https://www.cyprusski.com/

Skiing

Jak se Kypřané radují a sportují, když je na Troodosu sníh: 

http://www.polignosi.com/cgibin/hweb?-A=11149&-V=limmata