Vyberte stránku

Paphos,  to je rozsáhlý pojem a pod tímto jménem lze dohledat několik měst.  O tom starém jsme si už „řekli“.

A jak je na tom ten současný.  Paphos je jak staré divadlo. Rozprostírá se v půlkruhu nad  zálivem,  a Kato Paphos, Dolní Paphos,  stoupá nahoru do oblasti  Laona.

V současné době je Ktima centrem města.  Lidé tu kdysi hledali úkryt před pirátskými a arabskými nájezdy. Jméno Ktima, statek,  odkazuje na dobu frankokracie, kdy tu stál lenní statek.

Během Osmanské okupace byla na Statek – Ktima převelena strážní jednotka a bylo tu sídlo osmanského komandéra – paši.  Paphos měl i nadále vlastní biskupství. Jenže osmanská nadvláda měla  na celou oblast hrozivé dopady. Daně, lidé se obraceli na islám – raději, kostely se měnily v mešity. I přes to tu žily dvě jazykové a národnostní komunity mírumilovně.

Od roku 1878 byl distrikt Paphos opuštěnou částí ostrova. Doslova. Až Britové začali budovat první silnici do Limassolu, první školy, administrativní budovy.   Během let 1955 – 1959 se obyvatelstvo aktivně účastnilo bojů proti Britům. Proč? Slíbenou nezávislost Britové stále oddalovali.

V roce 1960 ostrov získal nezávislost, konečně, a o tři roky později začali nepokoje. Uměle vyvolané. Turecká čtvrť Moutallos v Ktima byla oddělena od zbylého města a v roce 1974 po invazi turecky mluvící obyvatelstvo město opustilo.

V roce 1970 se  jméno Paphos  stalo jednotným názvem pro Paphos Staré Město – Ktima a Nea Paphos – Kato Paphos.  Ale obyvatelé stále používají názvy Ktima a Kato Paphos.

 

 

My se vydáme od Ktima, ve směru dolů svahem.

Ktima má 4 různé čtvrtě. Mousalla na východě,  Městskou část kolem pošty a úředních budov,  školní oblast a Moutallos u trhu, kde žila tradiční turecky hovořící komunita.

Nejvýše položená je čtvrť Moutallos.  Původně osmanská čtvrť Ktima.  Rozkládá se směrem na západ od velké obchodní ulice Fellahoglou.  Tady se scházeli všichni obyvatelé z okolních vesnic, řecky i turecky mluvící,  a obchodovali.

Mešita Agia Sophia Paphou je jednou z z hlavních kulturních památek oblasti.  Stojí na ulici Namik Kemal, byla původně křesťanským kostelem zasvěceným svaté Sofii,  během franc. vlády a benátské okupace, bylo sídlem biskupa z Pafosu. Trojlodní bazilika s kupolí byla postavena ve 12.-13. století, ale zničena asi ve 14. století.  Zbylá severní strana byla začleněna v 15. nebo 16. století do nově postaveného menšího chrámu, typu křížového kostela s kupolí. Kopule je osmistranný buben s osmi okny, jedním na každé straně. Přístup do chrámu byl možný ze dvou vchodů na západ a jih. Po roce 1571 až do turecké invaze chrám sloužil jako mešita. Byly provedeny úpravy. V severozápadním nároží byl přistavěn minaret, stěny byly pokryty omítkou, uvnitř byla postavena dřevěná podlaha a bylo umístěno nové zařízení podle islámských norem. Kolem chrámu se nachází muslimský hřbitov.

Mešita Agia Sophia Paphou, také mešita Kebir nebo mešita Moutalos je jedním ze středobodů bývalé turecké části Ktima.  Chrám není přístupný, ale jeho krásu si můžete  vychutnat zvenčí.

V lidové čtvrti – rohu – Laiki Gonia – kolem Městského centra najdete krytou   tržnici z roku 1920.  Prodávalo se tu maso, ryby, zelenina. V současné době je opravená a jsou tu obchůdky pro návštěvníky.

Nedaleko  je Ibrahim Han – ibrahimův Chan, zájezdní hostinec.  Byl opuštěný v 60. letech. Nyní je zrekonstruovaný a sídlí v něm umělecké řemeslné dílny.  Dozvíte se tu jak malovat na hedvábí, jak se vyrábí porcelán, jak vyřezávat, o šperkařství. Ale ochutnáte tu i karobový sirup, tradiční marmelády, med a další kyperské delikatesy

Pod rampou  od tržnice se ukrývá krásná budova Osmanských lázní z roku 1592.  Mehmet Bay Emboubeikir,  velitel Paphosu,  byl jejich zadavatelem.  Lázně používali obě komunity až do roku 1925   a staly se tak nepsaným „kulturním centrem“ Ktima.

Podél horní části rampy, ze které shlížíte na parkoviště a lázně, se táhne ulice Nikodimou Mylona.  Ulice je korunována trojicí  krásných a výstavných budov. Starého soudu, Hlavní pošty a Správy kraje.  Ty budovy nahradily původní osmanské ve 20. letech 20. století.

V samém Městském centru je  Kostel Sv. Kendea‚ postaven 1923 a otevřen oficiálně až v roce 1952, ve stejnojmenné ulici byla  první škola  v Ktima z přelomu 19. a 20. století.

Určitě stojí za to navštívit Starou elektrárnu, Palia Ilektriki. Zrekonstruovaná stará elektrárna je kousek od Kennedyho náměstí v ulici.  Vladimirou Erakleous. Teď je to moderní budova s působivým designem interiéru i exteriéru. V jeho prostorách je k vidění část starých strojů. Je tu kavárna a restaurace.  Čili technici i gurmáni si tu přijdou na své. Najdete tu Multikulturní centrum, které navrhlo a realizovalo magistrát města Paphos za účelem posílení kulturní činnosti města. Pořádají se zde různé aktivity, jako jsou konference, přednášky, výtvarné a knižní výstavy, recitály a malé koncerty, literární večery, degustační akce a další.

Další obchodní třídou, která protíná Městské centrum Ktima je Makariova třída s budovami z 20. let.

Stále tu stojí  neoklasický hotel Paphos Palace a kino Titania, jedno ze 3 kin v Paphosu ze 40. let.

Na konci třídy Arcibiskupa Makaria je náměstí Kennedy. Jeho skoro trojúhelníkový tvar vás nenechá na pochybách, že jste správně.  Do 90. let min. století se tu odehrávala snad všechna politická setkání.  Ve východním cípu jsou bývalé budovy Britské policejní stanice. Koloniální styl je patrný na první pohled. Dnes je to i velká rušná křižovatka.

Na opačném konci náměstí  začíná tzv. Školní čtvrť.  Od roku 1928 se tu stavěly budovy, které měly co do činění se vzděláváním.  V roce 1928 to bylo gymnázium Nikolaidio.  V roce 1960 přibylo lyceum Arc. Makaria III.  Je tu ještě starší škola gymnázium Iakovio, která byla založena už v roce 1920 biskupem města Paphos.  Na stadion projdete slavnostní branou Propylaea,  vedle se objeví základní škola Dimitreio z roku 1928. Tuto školu věnoval městu občan Paphosu.

Přes ulici je Městská knihovna a radnice, budovy ze 40. let 20. st. Stojíte v podstatě v centru Radničního náměstí, jednoho z nejdůležitějších míst v Ktima. Rozkládají se tu Městské zahrady. Radnice byla postavena v zahradách s imitacemi sloupů  Parthenonu během roku 1955. Stojí  proti památníku 28. října, památníků boje Řeků proti fašismu. O něco výše na této třídě je Archeologické muzeum. Velmi pěkné a podařené po nedávné rekonstrukci.

V centru parku zhruba je jedna z nejznámějších kyperských fontán. Fontána Spícího Kupida, Amorka, Erose.   Socha je kopie sochy tohoto bůžka z 1. století n.l. a originál najdete v Kyperském muzeu (archeologickém) v Nikósii.

A odtud půjdeme směrem na jih skrz zahrady zase s kopce dolů. Do poslední čtvrté části Ktima, Mousallá.

Můžeme se zastavit v etnografickém muzeu  Georgiou Eliadi. Ten spolu s domem  Filippou Loizu jsou důležitými historickými budovami z přelomu 19. a 20.století.

U kostela Sv. Theodora z roku 1896, původně tu byl menší kostel,  je Byzantské muzeum a rezidence metropolity Pafosu.

Návrší se  nazývá   akropoli Mousalla.  Jméno ale odkazuje na mešitu Allah Mousse z osmanské doby. Z té ale nezbylo zhola nic.

Směrem na západ skrze parkoviště se dostanete k Městské umělecké galerii.  Dům patřil dceři jistého Dr. Malliotise, město dům odkoupilo pro potřeby galerie a pro projekty místních umělců. Renovaci finančně přispěla i Leventisova nadace.  Park před galerií je pojmenovaný po  Ivis Malliotis, dceři. V parku je také ukrytá kaple Timios Prodromos.

Další část, park Iliase a Augusty Malliotisových,   byl soukromou zahradou, kterou korunovaly dva domy na skále nad ní. Oba domy patří k reprezentativní architektuře prvních panských domů v Ktima.  Zahradu rodina darovala městu. Levý z domů je hostinský, který později používal britský koloniální guvernér. Dodnes se mu říká Rest-house.  Rodina Malliatisových  byla movitá, potomci už dlouhá léta nepobývají na Kypru, park a budovy darovaly městu. Na současné obnově parku se podílela rodina Loucase Pourolise.

Tak jako v Limassolu, i v  Paphosu se koná každoroční  festival Street Art. Scházejí se tu pouliční umělci z celého světa  a realizují se na zdech starého Ktima.   Jejich díla se většinou nachází na malém prostoru západně od Kennedyho náměstí. Ale najdete je i jinde, protože každý rok se vybírá jiná část města. A protože je to festival,  souběžně se konají akce, jako jsou koncerty, konference a promítání.

Ktima si zaslouží váš čas a budete nadšeni. Je to kulturní a gastronomické jádro města, tady se schází místní a mísí se s expaty a návštěvníky města.

 

Zdroje:

https://www.paphos.com/

https://www.explorepafos.org/

https://www.cyprusisland.net/

https://www.visitpafos.org.cy/pafos-region/