Vyberte stránku

Otázka, která padne vždy. Co Kypr a počasí?

Odpověď zní jednoduše. Kypr má 330 slunečných dní v roce.  Tato větička na vás bude vyskakovat ze všech možných postů, reklam, a podobně.  Jenže to neznamená, že je pořád teplo a moře na koupání.  A ptáte-li se, kdy je nejlepší jet na Kypr, odpovím, že záleží na tom, jakou máte představu o vaší dovolené.

Ostrov má subtropické středozemní  klima  (SV část ostrova dokonce polo stepní).  Léto je obdobím vysokých teplot. Obloha je bez mráčku, mořský vánek v pobřežních oblastech vzduch ochlazuje.   Na horách se během odpoledne můžou ojediněle vyskytnout bouřky.

Ostrov se opravdu těší hojnosti slunečního svitu. Dokonce i v prosinci a lednu je zde průměrně šest hodin jasného slunečního svitu denně. Během šesti „letních“ měsíců je průměrně 11,5 hodiny jasného slunečního svitu denně.

Teploty a povětrnostní podmínky

Denní teploty během nejteplejších měsíců července a srpna se pohybují mezi 30 °C na centrální rovině a 24 °C v pohoří Troodos.  Průměrné maximální teploty za tyto dva měsíce oscilují  mezi 38 °C a 27 °C.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    V lednu, což je nejchladnější měsíc, je průměrná denní teplota 10 °C v centrální rovině a 3 °C ve vyšších částech pohoří Troodos. Průměrné minimální teploty jsou 5°C a 0°C.

Teploty moře

Teplota na otevřeném moři se od června do listopadu pohybuje nad 22°C.  V srpnu dosáhne až  27°C. I během tří nejchladnějších měsíců, leden, únor, březen, je průměrná teplota moře přijatelných 16° nebo 17° C. Poblíž pobřeží je teplota vody v hloubce tři nebo čtyři metry podobná jako na otevřeném moři. Pohybuje se od 15° do 17°C v únoru a od 23° do 28°C v srpnu. Neexistují žádné významné denní výkyvy teplot mořské vody, s výjimkou velmi mělkých vod hlubokých méně než jeden metr.

Vlhkost vzduchu

Během zimních dnů (v noci po celý rok)  se vlhkost pohybuje průměrně mezi 65 % – 95 %. Během zimy je kolem poledne velmi nízká, v centrální rovině se pohybuje od 15 % do 30 %.  Ale během léta může dosáhnout i 70%.  Mlha je vzácná a obvykle se vyskytuje brzy ráno.

Vítr

Vítr nad ostrovem je relativně proměnlivý. Směr a síla závisí na místních teplotách v nadmořské výšce.

Oblečení a aktivity

A jak se vybavit na jednotlivé měsíce a co je možné podnikat?

Duben, květen

Dny jsou v tomto období příjemně teplé. Noci mohou být mírně chladné.  Vynikající sezóna pro všechny,  kteří si raději užívají přírody, protože krajina je zelená a vše kvete. Od velikonoc se už dá i  plavat.  Ale otužilci se koupají celý rok.

Doporučené oblečení:

– Středně silné  a letní oblečení.

– Lehké vlněné nebo bavlněné s dlouhým rukávem na večer.

Červen, červenec, srpen

Nejteplejší měsíce léta, ideální pro koupání a všechny plážové/vodní aktivity. Výlety jsou poměrně „teplotně“ náročné. Obzvláště nebezpečný je efekt vymraženého interiéru pomocí AC kontra i 40°C veder.

Doporučené oblečení je:

Velmi lehké letní oblečení a rozhodně „láhev vody“ a pokrývka hlavy.

Září, říjen

Toto období je charakteristické teplými dny a příjemnými říjnovými večery. Plavání, opalování a vodní sporty jsou v tomto období stále nejlepší.

Doporučené oblečení je:

– Lehké denní oblečení.

– Středně silné oblečení na říjnové večery.

Listopad

Tento měsíc má příjemně teplé dny a chladné večery. Pořád si můžete užít oběd pod širým nebem, dokonce opalování a koupání  i  většinu outdoorových sportů.  Počasí je ideální na podzimní cestování.

Doporučené oblečení je:

– Oblečení střední gramáže, síly.

– Lehké vlněné oblečení.

Prosinec, leden

Pro místní jsou to zimní měsíce. Zahraniční návštěvníci je mohou považovat za podzimní. Občasný déšť může přerušit sluneční svit. Venkovní aktivity a výlety si můžete užívat pořád.

Na nejvyšších vrcholcích bude ležet sníh, Chionistra, lyžařské středisko, bude v provozu.   Mistrovským kouskem je si dopoledne zalyžovat a odpoledne se vykoupat v moři.

Pozor. Vlhkost může pocitově vyvolávat větší pocit chladu.

Doporučené oblečení je:

Zimní oblečení, ale těžké kabáty nejsou nutné.

Únor

Počasí je proměnlivé s možností teplých dnů a občasného deště.  Denní teploty už mohou být jarní,  ale  večer může být docela chladno.  Budou kvést mandloně a na Troodosu budou ideální lyžařské podmínky.

Doporučené oblečení je:

Zimní oblečení.

Březen

Počasí je mírné, slunečné. Občas ještě zaprší.  Příroda už je zcela probuzená. Ideální čas pro většinu outdoorových aktivit.

Doporučené oblečení je:

Zimní oblečení střední gramáže.

 

Předpověď počasí – zdroje:

Velice přesné údaje o počasí na Kypru dohledáte na:

www.moa.gov.cy

http://weather.cyi.ac.cy/en/climate/climate-of-cyprus/

https://www.cyprus-weather.com/

Moje oblíbená stránka je https://www.kitasweather.com/.   Bohužel, jen v řečtině. Ale grafický a obrazový materiál je dostatečně vypovídající a hlavně přesný.

Doufám, že tento drobný průvodce kyperským počasím bude ku prospěchu při výběru termínu pobytu na našem krásném ostrově.