Vyberte stránku

Jeden z nejlepších způsobů, jak poznat  Kypr,  je projet ho autem. Autobusová doprava sice existuje, ale jízdní řády mohou být velmi nevyzpytatelné. Obzvláště ve vnitrozemí. A vlak už nám tu dávno nejezdí. A tak si hodně cestovatelů půjčuje auto.

Jak funguje půjčení auta na Kypru.

 • K půjčení potřebujete ŘP nebo Mezinárodní řidičský průkaz (IDP). Pozor na řidičův věk: každá společnost má svá pravidla.  Základní podmínka je věk 25 let a tříleté řidičské zkušenosti. Řidiči, kterým ještě nebylo 25 let a ŘP mají méně jak 3 roky musí mít zvláštní připojištění.
 • Od koho si půjčit? Klasická otázka. Půjčovat si přímo od místních společností může být sázka do loterie. Bude to výhra nebo pohroma.  Osvědčily se platformy locarent.com a rentalcar.cyprus.com. 
 • Vysoké zálohy – depozity. Mnohé mezinárodní půjčovny aut chtějí depozity cca 550 – 800 EUR za malé auto. Za velké rodinné 1000 – 3000 EUR. Místní společnosti mají depozity celkově nižší. Valná většina půjčoven ji bude chtít.  Buď v hotovosti, ale  běžné je blokování částky na vašem účtu. Opět je potřeba si přečíst smlouvu a podmínky.
 • Průměrná cena za půjčení malého auta na Kypru je 13 – 20 EUR za den.  Záleží na sezoně a velikosti auta. Uvedená cena je za skutečně menší auto.
 • Na Kypru se jezdí vlevo, volant je na pravé straně. Doprava je klidná, krom ranních a odpoledních špiček kolem měst.   
 • Auta z půjčoven mají červené RZ.  
 • Kypr je považován za jednu z nejbezpečnějších zemí k řízení. Počet dopravních nehod stále klesá. Údajně jeden turista   z 5000 je zapleten do dopravní nehody.  
 • Čím dřív začnete hledat, tím lépe.
 • Půjčovny většinou nabízí neomezené kilometry. Auto si po zadání můžete vyzvednou na letišti a tamtéž ho odevzdat po předchozí domluvě. Některé si za to účtují poplatek. Většinou vám auto přistaví s plnou nádrží a vy ho zase s plnou nádrží vrátíte, tzv. Full-to-Full.  Pojištění je součástí smlouvy.  
 • Výhody půjčeného auta? Vyplatí se. Na ostrově je vlastně nutností, pokud ho chcete opravdu poznat a dostat se na skvělá místa.  Auto  vám dá svobodu.   
 • Alternativy tu jsou – hromadné exkurze, taxi, minibusy. Mnohem dražší.

 

NEJLEVNĚJŠÍ NENÍ VŽDY NEJLEPŠÍ 

Ta nejlevnější varianta se vám může prodražit na podvodech se škrábanci. Přijmete auta se škrábanci a pak se náhle objeví další. Vyfoťte si je i vy při převzetí a podepsání protokolu, ve kterém jsou zaznamenány stávající „vady“. 

Čarování s pojistkami. Dobře si přečtěte podmínky pojištění. Ať si nemusíte připlácet pojištění na místě.

Pozor na tzv. Class Upgrage – auto lepší třídy, které vám přidělí s tím, že už žádná auta z objednané třídy nejsou. Případně že auto není k dispozici, protože ho předchozí uživatel naboural.  Což je praxe menších půjčoven. A samozřejmě, že pak půjčovné přímo na letišti – on spot, bude několikanásobně vyšší.

Hrátky s daněmi a poplatky.  Když platíte dopředu, pozor na větičky typu místní poplatky se platí až na místě, možná místní daň,  apod.  Může vás to přijít na 15 – 150 EUR navíc.  Na Kypru je daň 19%.  Malé půjčovny toto ve smlouvě  vůbec nepopisují nebo jen v řečtině a turečtině.

Dobře si dohodněte, jak to bude s palivem. Běžná praxe je Full-to-Full, viz výše.  Některé půjčovny budou zkoušet platbu za palivo dopředu s tím, že můžete vrátit vůz skoro s prázdnou nádrží. Někde si zapíšou, kolik bylo v nádrži paliva a tolik musíte vrátit.  V každém případě, přímá platba půjčovně za palivo se může cca 2x prodražit.

 

KDE SI PŮJČIT AUTO NA KYPRU

 • Přímo v půjčovně. Solidně vyhlížející. V létě to může být problém. Auta budou rozebrána a ceny na maximu. A pozor na půjčovny na promenádě u pláže. Ceny budou vyšší než na internetových portálech.
 • U doporučených a ověřených. Opět, auta nemusí být k dispozici. 
 • U velkých mezinárodních meta vyhledávačů. Pracují:  
  1. S ověřenými místními půjčovnami, ale problémové se mohou vyskytnout.
  2. Chtějí vysoký depozit. Obava z jeho vrácení může být na místě, když některé depozity mohou jít do tisíců.
  3. Depozit – vratná kauce, je pro půjčovnu pojištěním spoluúčasti a její vrácení pak záleží na výši případné škody. Má to vliv na pojištění, protože vysoká vratná kauce dělá z pojištění na Kypru téměř zbytečnost. 
  4. POTŘEBUJETE CREDIT CARD – KREDITNÍ KARTU, NE DEBET CARD – DEBETNÍ, kterou máme všichni.  Autopůjčovny v mnoha státech pro bezpečnostní depozit požadují kreditní kartu, jinými slovy „peníze banky“.  Jinak se vám prodraží pojištění. 
  5. Pojištění TPL – Third Party Liability (TPL) – povinné ručení je v ceně půjčovného. Nelze odmítnout.

Při převzetí auta  (vřele doporučuji převzít a vrátit auto na letišti) musíte mít u sebe doklad totožnosti (cestovní pas nebo OP), řidičský průkaz, minimální věk 25 let nebo 3 roky jízdních zkušeností,  tzv. rental voucher – potvrzení o půjčení auta, peníze a/nebo KREDITNÍ KARTU.  

S AUTEM NA SZ KYPR  

Půjčovny nepovolují s autem cestovat přes checkpointy  „za čáru“.  Leckteří turisté tento zákaz ignorují.  Je potřeba si uvědomit, že tam neplatí stávající pojištění a při překročení checkpoint musíte zaplatit pojištění pro tuto část ostrova. Na tři dny nebo na měsíc na řidiče.  Pamatujte, že pokud  havarujete s autem z půjčovny v této části ostrova, můžete se dostat do velkých potíží a nevyhnete se vysoké pokutě.

Vždy platí ČTĚTE, ČTĚTE, ČTĚTE. Je to jen a jen ve vašem nejlepším zájmu !!