Vyberte stránku

Každý národ má svůj typický špiritus, šnaps, lihovinu.  Namátkou –  slivovici, saké, rum, vodku, rakiji, limoncello, ouzo, whisky, islandskou „Černou smrt“.  Seznam je to dlouhý.  A zajímavý, musím říct.

A Kypr není výjimkou.  Jedním z nejcharakterističtějších kyperských tradičních produktů je zivanía. Oblíbený aperitiv i digestiv, nápoj společenský, pitelný v létě i v zimě.  A copak to je, ta naše zivanía.   Jak se vyrábí a čím je výjimečná?

Už slepý Homér o ní zpívá v Odyssey.  Zpívá o   „zivanon, silném nápoji, který popíjeli  Kyklopové na ostrově Laistrygonů.  Obři pod vlivem metali skály na Odysseovu loď.   Však si to můžete přečíst a zarecitovat sami,  po kalíšku nápoje,  ” […]οἱ δὲ ἦλθον υπο τὴν ζίβανον καὶ βάλλοντες πέτροις τὰ μὲν σκάφη κατέαξαν, αὐτοὺς δὲ ἐβίβρωσκον”.

Název Zivanía pochází ze slova zivana nebo zivano.  V kyperském dialektu se tak nazývají stonky a zbytky hroznů, ze kterých se vyrábí.  A z tohoto slova pak najdete plno dalších odvozenin. Zivána, zivanára, apod.

Během vykopávek u vesnice  Panagia v kraji Paphos se našla rezidua tohoto mohu datovaných mezi 5. a 6. stoletím našeho letopočtu. Naši předci k její výrobě používali hrozny z révy, která rostla jen na vápencových skalách.

Co víme s určitostí, že se na ostrově destiluje nepřetržitě od 14. století. Někdo tvrdí, že ji tu začali pálit mniši z Athosu. Produkce se dokonce ani nepozastavila během osmanské nebo britské okupace ostrova. Vždy byla vedlejším zaměstnáním a důležitým zdrojem příjmů pro vinaře. Od roku 2004 má ochrannou známku CHOP  EU.  Čili, je to jedinečný výrobek kyperský, jehož výroba a jakékoli jiné zavádění lihoviny na trh v této formě a pod tímto názvem je všude jinde zakázané.

Zivanía je bezbarvá s různým obsahem alkoholu.  Většinou má kolem 40 %. Podle zákona o regulaci a kontrole hroznů z roku 1965 (52/1965) je zivanía definována jako „alkoholický nápoj obsahující ne více než 60 % objemu alkoholu vyrobený výhradně z první destilace vína, hroznů, které prošly fermentací, nebo rozinek nebo jakýchkoli jiných zbytků z nich“.

Zjednodušíme to. Zivanía se destiluje ze stonků, respektive zbytků hroznů odrůd xynisteri a mavro, které zbyly po lisování vína. Stonky a semena se smísí se suchými víny z místních odrůd. Proběhne fermentace. Většinou v hliněné nádobě pithari. A hned jak skončí, směs se přelije do kotle – kazani,  na Kypru se mu říká  lampikos,  a destiluje se. První destilovaná zivanía má nejvyšší obsah alkoholu, zatímco poslední má nízký a nazývá se pórakos (řecky: πόρακος). První zivanía se obvykle vylívá, protože není vhodná k pití vzhledem k škodlivým chemikáliím nebo se používá k masírování bolavých částí těla (viz níže).

Destilace zivanía Arsos Kypr

 

 

 

 

 

Na Kypru jsou tři  hlavní typy destilace, ze kterých máme různé druhy tohoto alkoholu:

  • vína
  • směsi vína a hroznů
  • směsi hroznů, vody a „pórakos“.

Jak už jsem psala, tekutina je čirá, silně aromatická, můžete cítit zralé hrozny, rozinky a koření. Neobsahuje cukry, je bez kyselosti. Jak zivanía dozrává, stává se lepší a aromatičtější. V některých vesnicích přidávají i skořici, čímž nápoj získá červenou barvu a odliší jeho vůni a chuť. Už jsem narazila i na zivanía s karobem. Vůbec nebyla špatná.

A jaké jsou její benefity na zdraví? Kolik se ji může denně vypít? Možná budete překvapeni. Příjemně.

Katedra enologie Kyperské univerzity ve spolupráci s Pancypriot Winemakers‘ Association už před nějakou dobou provedla výzkum a výsledky jistě překvapí i toho nejváhavějšího pijáka.

  1. Má antidepresivní vlastnosti. Jakby ne.
  2. Je to bojovník proti stárnutí. Jak se dočtete v mnoha odkazech, díky látce cositrolliol. Citace, „je to jedna z mnoha složek nalezených v zivanía. Její účinek proti stárnutí je znám po staletí a byl používán v mnoha kořeních za dob faraonů v Egyptě. Cositrolliol se používá ve stovkách produktů pro krásu a hubnutí. Pouze 2 mg stačí k rozpuštění 3 g lidského tuku v oblasti boků“. No, nepijte ji, že ano. Ještě by bylo skvělé zjistit, jak je to česky, protože to jsem se nikde nedopídila. Ale důležitější je ten účinek.
  3. Pomahá při koncentraci.
  4. Dezinfikuje a pomáhá při hojení ran.
  5. Je to skvělý čistič skla. Prý je dobrý i do chladiče. Ředěný 1 sklenice zivanía na 2 sklenice vody.
  6. Při nachlazení se používá na masírování zad a krku.
  7. Bolí vás zuby? Převalujte nápoj v ústech v místě bolesti.
  8. A v zimě zahřeje.

Zivanía je pojem. Je v každé domácnosti. Barmani  ji začali používat do koktejlů.   V roce 2011 koktejl  „Patticha Martini“ od Costase Nicolaidise získal cenu v kyperské soutěži autentických koktejlů. Zivanía, Martini, a červený meloun, kypersky patticha.

Zivanía se pije chlazená  s mandlemi, tureckým medem, suzukem   nebo s drobnými předkrmy, jako je loukaniko (tradiční kyperská klobása), lountza (tradiční kyperské uzené vepřové) nebo tsamarella (velké kusy osoleného kozího masa, ochucené oreganem, suší se na slunci).

Na trhu najdete tuto lihovinu od několika výrobců.  Zivana Loel je ta nejtypičtější, kterou najdete v každém obchodě. Neurazí.  Jenže, pak jsou tu zázraky. To takhle v listopadu vyrazíte do vesniček, hlavně těch horských a na vinařských tratích. A začnete potkávat malé rodinné palírny, kde se destiluje i třikrát a krkem vám pak teče samet.  Tam se vyplatí zivanía koupit.  Avramides, Kalamos, Tsiakkas, Thoukis, Soultanina. A některé jsou jen „toho Antonakise, toho Theodora“, apod. Ale na tu už musíte mít osobní pozvání.

Listopad je festivalovým měsícem Zivanía.  Skoro každá vesnice pořádá slavnosti na počest tohoto mohu.  Pelendri, Alona, Pedoulas, Arsos, a mohla bych pokračovat dál a dál.  Slavnosti jsou velmi oblíbené. Mezi místními i návštěvníky ze zahraničí.  Můžete sledovat tradiční přípravu zivanía, testovat, ochutnat hřejivé palouze (dezert z hroznového vína) užít si kyperskou hudbu a tance.

A když nestihnete listopadovou slavnost, tak se vydejte do Muzea Zivanía. To najdete  ve vesnici Vasa Koilaniou v tradičním kamenném domě. I tady se poučíte o historii, destilaci, skladování, zrání a  určitě vám dají ochutnat.

Zivanía je rozhodně vhodným dárkem z ostrova.  A pokud zapomenete, netruchlete. Dá se koupit i na letišti, kde narazíte na „special editions“ v krásných fiálách  a vinětami od kyperských výtvarníků  a rytců, jako je např.  Champís Tsággaris, který udělal sérii vinět pro novou originální lahev společnosti Loel.  Postupně od října 2023  do prosince 2023 každý měsíc vychází  láhev s různou rytinou. Unikátní kolekce.  Na každé láhvi je tisk rytiny  na skle, díky čemuž jsou lahve jedinečnými uměleckými díly, které stojí za sbírání. A každá rytina bude jen na  4000 lahvích.

Já bych tu sérii 3 lahví jako dárek rozhodně chtěla. No, a přišel  čas na skleničku na zlepšení  soustředění.

 

Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_national_liquors

https://beerandbar.gr/zivania-i-zivana-to-kypriako-apostagma/

https://en.wikipedia.org/wiki/Zivania

https://studentlife.com.cy/2016/05/06/i-zivania-giati-einai-to-pio-xrisimo-kai-agapimeno-poto-tou-kathe-kipraiou

https://el.welcomemagazinecy.com/welcome-magazine/2019/10/25/%CE%B6%CE%B9%CE%B2%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1

https://allaboutlimassol.com/en/zivania-wine-museum

https://cs.wikipedia.org/wiki/Antifat%C3%A9s

https://www.checkincyprus.com/article/69852/o-khampes-tsaggares-sunergazetai-me-ena-apo-ta-pio-demophile-kupriaka-brand/?fbclid=IwAR2wLcRSC0PZsk_g-fYoeUX-7TeXt_TSKGhMm4HRpJ9MDfpIX1ZZ3aiE9n4