Vyberte stránku

Kypřané děti milují. Svoje, cizí. Dalo by  se říct,  že jsou to téměř  „svaté krávy“, a rozmazlování je na denním pořádku. Jsou středobodem rodinného života. Přitom dětství tu nebylo dříve vůbec jednoduché. Dřina doma,  na hospodářství.  Pro dívky nulové vzdělání. Musely, alespoň ta nejstarší, pomáhat s výchovou sourozenců. Snad právě proto se jim tu vše tím rozmazlováním vynahrazuje.  Je naprosto běžné, že Kypřané pohladí cizí děti po hlavě, štípnou je do tváře pro štěstí (více ti starší, byl to zvyk), nabídnou jim sladkost. Není to nic neobvyklého,  setkáte se s tím v celém Středomoří. Je to jen vyjádření vřelého vztahu k dětem.

Kypr je jednou z evropských destinací která je nejvíce přátelská k dětem. Nabízí rodinám s dětmi  celoroční sluneční svit, bohaté písečné pláže, fascinující starověkou historii a krásné scenérie. S mýty, legendami a pohádkami se tu setkáte na každém kroku.  Najdete tu spoustu aktivit vhodné pro ty nejmenší až po ty nejstarší. A proto není třeba se obávat na Kypr s dětmi vyrazit.

Je potřeba mít na paměti hlavně počasí.  V zimě tu můžete zažít deštivé dny, vlezlou zimu, sníh, ranní mlhy. Následně spalující letní horko. Počasí a věku je třeba přizpůsobit i aktivity. A pro poznámku. Je třeba myslet na to, že Kypr je malý, a tudíž leckteré jeho atrakce odpovídají jeho velikosti. Jsou menší a možná méně atraktivní, než na jaké jste zvyklí z domoviny nebo jiných větších zemí.

Podívejme se na stručný seznam:

AGIA NAPA, PARALIMNI, PROTARAS,

Oblast Famagusta, vyhlášený turistický resort.  Oblast se celkově hodně doporučuje pro dovolenou s dětmi. A na kterou se každý ptá.  Pro ty, kteří tento způsob dovolené vyhledávají. Jsou tu adorované pláže. Pískové, oblázkové. S čistou vodou. Jenže je tu ale…   Možná na jaře a pak na podzim.  A také resort od resortu, hotel od hotelu. Je třeba vybrat children friendly.

Ale pravda je taková, že pro rodiny s dětmi se doporučuje spíše Paphos a Limassol.  V letní sezoně je Agia Napa, Protaras a Paralimni spíše pro mladé „clubbers“, kteří sem vyráží na party a divočejší večírky. Celá tato oblast se promění v jeden velký hlučný bar, na plážích není k hnutí, a mělká teplá voda díky velkému množství návštěvníků pomazaných opalovacími oleji a krémy čas od času zezelená. Což na krásných fotografiích a videích od influencerů už neuvidíte.

 WaterWorld Themed Waterpark, Agia Napa

https://waterworldwaterpark.com/

 

 

 

 

 

 

 

Námořní muzeum, Agia Napa

https://thalassamuseum.org.cy/

 CyHerbia Botanical Garden

https://www.cyherbia.com/

 

LARNAKA

Natural History Museum – Larnaca

https://larnakaregion.com/directory/product/municipal-museum-natural-histor

 Golden Donkeys Farm, Skarinou

https://goldendonkeys.com/

Camel Park, Mazotos

https://camel-park.com/

Riverland Bio Farm

https://www.facebook.com/riverlandbiofarm?locale=el_GR

 

NIKÓSIE

Bricks4Kidz – Limassol & Nicosia

https://www.bricksforkidsclub.com/

 Play4Kidz – Nicosia

https://play4kidz.com.cy/en/

 1010 Asteroskopio, Nicosia

https://www.asteroskopeion.com/

Petrides Farm Park, Marki

https://www.facebook.com/petridesfarmpark/?locale=cs_CZ

 

LIMASSOL

Masterland – Limassol  

http://www.en.masterland.com.cy/

Flips & Hops – Limassol         

 https://www.flipsandhops.com/?fbclid=IwAR2DisUI-QLHhrsPTe6OxaapmlDftUlGvBxfT9duQSiE3SrQsvuFcD7Gc1A

Oleastro Olive Park and Museum                

https://www.oleastro.com.cy/en/

 

PAPHOS

Aphrodite Water Park, Paphos

https://aphroditewaterpark.com/en

 ZOO,Peyia       

https://www.pafoszoo.com

 

TRÓODOS

Sparti Rope Park , Platres

https://spartipark.com/en/

 Vždy si ověřte aktuální informace na webových stránkách.

 

PLÁŽE, PIKNIKY NA PLÁŽI, NA JAKÉ, VYBAVENOST 

Jaké jsou a kde jsou, se můžete dočíst v článku,  který je věnovaný právě jim, viz https://poznejkypr.cz/plaze-na-kypru/

Případně je možné využít novou platformu https://beachsearcher.com/en/cyprus#!

Závěrem. Každý rodič zná své dítko či už staršího potomka nejlépe. Rozhodně nemá smyslu děti brát na výlety za historickým poznání v parném létě, kdy teploty na vykopávkách šplhají ke 40 °C. Opravdu mu tím dobře neuděláte, nezavděčíte se a ty malé upečete v kočárku nebo v nosítkách.  Každý vám bude něco doporučovat, radit. Ale je jen na vás, abyste posoudili věk, kondici a zájmy tak, aby byly kompatibilní pro celou rodinnou výpravu.