Vyberte stránku

Procházku další částí Nikósie začneme znovu z netradičního konce.  Ze západu. Od brány Pafosské. Jedné ze tří bran, kterou postavili Benátčané spolu s hradbami.  Cesta začínající hned za bránou vedla na jihozápad do města Pafos (Paphos), odtud název. Byla také známá jako Brána San Domenico, protože nahradila dřívější bránu franských hradeb, nazývanou „Porta di San Domenico“ po nedalekém opatství San Domenico. Britové později  část hradeb mezi bránou a baštou Rocca zbořili, vybudovali novou bránu a  Policejní stanici, která je těsně nad branou původní. Když projdete branou do města, získáte představu o tom, kudy sem vtékala řeka Pedieos  jejíž tok teď kopíruje Zelená linie.

Brána Paphos, Nikósie. Poznej Kypr. V okolí brány je několik zajímavých budov. Po  levé straně uvidíte ruiny  slavné  kavárny Spitfire.  Za kavárnou se tyčí  katolický kostel Svatého kříže františkánského řádu. Říká se, že Svatý František se zastavil na Kypru během své cesty do Palestiny.  Když odbočíme doprava, objeví se nenápadná gotická budova schovaná v zeleni. Je to jediný zbytek lusignanského královského paláce ze 13. století, středověký sál Kasteliotissa (Medieval Hall). Slouží jako umělecký sál. Gotické klenby jsou nejen architektonickým skvostem, ale sál má vynikající akustiku.  V těsné blízkosti je maronitský kostel.

Kolem modernistické budovy z roku 1950, Pallas Cinema – Theatre, čili  divadlo a kino,   která byla zrestaurována v roce 2008 a znovu uvedena do provozu, kolem Kyperského muzea historických motorek a Muzea pohádek „prokličkujte“ ulicí Megalou Alexandrou, kde můžete obdivovat panské domy z přelomu 19. a 20. století, funkcionalistické obchody a domy z 50. let.

Po ulici Ledras se vydáme směrem k check-pointu pro pěší v Nikósii  a před ním uhneme do ulice Nikokleous.  Pokud máte rádi sladké, pak v uličce doporučuji zmrzlinu Regis Ice Cream, u kyperské zmrzlinářské společnosti založené v roce 1952, nebo klasickou cukrárnu Hurricane. Dekor vnitřních stěn je věnovaný její 80. leté historii.  Po levé straně mineme krásnou bílou neoklasickou budovu Národní knihovny,  nebol-li „Bibliotéka Faneromenis“.

A za knihovnou se vám už otevře pohled na náměstí Faneromeni.  Není to velké náměstí. Jeho prohlídka nezabere ani hodinu. Ale na relativně malém prostoru se toho nabízí hodně k vidění.

První budova, které si všimnete, je nepochybně e kostel Panagia Faneromeni (Zjevení Panny Marie) z roku 1872. Ještě před osmanským vpádem v roce 1571 tu byl ženský klášter, kde sestry tkaly hedvábí. Byl zničen a nakonec tu byl postaven největší ortodoxní trojlodní kostel s dómem uvnitř hradeb Nikósie. Fresky malovali slavní kyperští umělci, Ioannis Kissonerghis a Adamantios Diamantis.  (Pro poznámku – Faneromeni –  Zjevení).

Parthenagogeio. Poznej Kypr. Za zadní stranou kostela je tzv. Parthenagogio, dívčí škola z roku 1857. Stojíte-li mezi těmito budovami, kostelem a školou, pak na jednom konci tohoto pomyslného náměstí nebo- li ulice Mouson, je  kostelík Kříže Missirikou, Misionářů.   Tento původně byzantský kostelík je nenápadný, ale o to zajímavější.  Kostelík v sobě skrývá prvky gotické z 12. století. Později byl přestavěn na mešitu Arablar. V jeho stínu se schovává jedná z nejstarších „kuchyní“ ve městě.  Matthaios. Přesně na opačném konci je zase tradiční cukrárna Tria Fanaria, otevřená v roce 1952.

Podél kostela a větrného mlýna se vrátíte zpět na hlavní ulici a vydáte se do leva pěší zónou zaplněnou hlavně kavárnami, bary, restauracemi. Je jich tu tolik, že každý si najde svůj podnik podle  chuti a nálady.

 

Vaší pozornosti by neměli uniknout dva domy.  Po pravé straně budova Bank of Cyprus, nyní kulturní nadace Bank of Cyprus.  A historický dům bílý s modrými okenicemi stojící téměř  naproti. Jeden z nejstarších v této čtvrti.

Po obchodní třídě Onasagorou se přesuneme blíže k hradbám.  Cestou můžeme navštívit Městské muzeum Leventisovo; nechat se vyvézt na vyhlídkovou věž první výškové budovy Shiakolas Tower v Nikósii. Za úvahu stojí  i návštěva kostela Archanděla Michaela Trypiotise.

Putování západní částí  můžete zakončit prohlídkou Lidové Čtvrti – Laiki Geitonia.  Nebudeme si nic nalhávat. Tato část města Nikósie byla obnovena v 80. letech hlavně pro turisty, čemuž odpovídá i skladba obchůdků a nabízeného zboží. Nicméně. Na malebnosti jí to neubírá.

 

 

 

Pro aktuální otevírací doby, ceny vstupného a podobně navštivte

Home

https://www.visitcyprus.com/index.php/en/discovercyprus/culture/museums-galleries