I když se to na první pohled nezdá, v Nikósii najdete plno krásných budov a míst i mimo benátské hradby. Kdo se skutečně zajímá a hledá, může se vydat na jihozápad od brány Pafos směrem k původní staré vesnici Strovolos a Lakatamia. Pravda, jádra původních samostatných vesnic je třeba vypátrat, ale stojí to za to. Staré jádro Strovolosu najdete pod názvem Ιστορικός Πυρήνας Στροβόλου. A Lakatamia jen pod Lakatamia.
Lakatamia byla až do 20. století převážně zemědělskou komunitou. Jako Strovolos. Od franských dob se tu leckterá místa jmenují podle panství, která patřila feudálům, Kioroglu, Strakkas, Archangelos. Tato panství, pozdější statky, farmy agádů nebo církve, fungovala až do poloviny 20. století. Vždy tu bylo hodně vody, proto se vesnice Lakatamia jmenuje podle čerpadel/studní alakatia. Podmáčená půda neumožňovala intenzivní zemědělství, a tak se tu olivovník stal hlavní zemědělskou komoditou. Už během franského období se tu sázely rozsáhlé plantáže olivovníků a olej se organizovaně vyvážel do Evropy. Staleté olivovníky, které v těchto oblastech pořád rostou, údajně vysázely Benátčané. Do roku 1952, kdy byl v Lakatamii instalován první moderní olivový mlýn, fungovalo v této oblasti třináct tradičních.
Kdo nemá stále dost vody, řeky, olivovníků, může se vydat podél řeky až k jejímu prameni u kláštera Machairas. Ale to už je o hezký kus cesty dál.
Vrátíme se blíž k centru po ulici Gladstonos o které se říká, že je nejkrásnější ulicí města Nikósie. Je to třída lemovaná historickými budovami a zelenými parky. Cestou budeme míjet velký park Grammikos, ve kterém je Prezidentský palác, stavba z 50. let.
Na konci ulice Gladstonos narazíte na velkou křižovatku, kde je několik budov, které si zaslouží vaši pozornost. Je to Kyperské archeologické muzeum, první svého druhu na Kypru; Městské divadlo, které prošlo velkou renovací; Kyperský parlament a Nejvyšší soud.
Podél hradeb směrem na východ můžete navštívit moderní budovu Galerie Leventis. Je to příjemná budova s obrazy slavných světových a místních umělců. Soukromá sbírka A. G. Leventise umístěná ve třech patrech může velmi překvapit a v parném létě je to příjemné útočiště s kavárnou a muzejním obchodem.
Bohužel, Nikósie vně hradeb se v posledních letech mění rychlostí světla v moderní velkoměsto, které se ničím neliší od ostatních podobných. Výškové budovy Tower 25 nebo ´360 Nicosia se tyčí nad benátskými hradbami jako vesmírné lodě. O kus dál, stále podél příkopu, narazíte na nenápadnou, ale o to krásnější budovu Státní galerie moderního umění, která sídlí v neoklasické vile z 50. let. A naproti na baště bude vykukovat mešita Bayraktar. Tam můžete zaparkovat auto při návštěvě města, parkoviště. Parkoviště je známé jako OCHI, a ve středu se tu dá nakoupit na pravidelném farmářském trhu.
Kdo má zájem o železnice, může vyjet z centra obvodem Kaimakli, kde je k vidění bývalá železniční stanice, dalo by se říci hlavní nádraží města.
Za návštěvu stojí národní park Athalassa, protkaný jezírky, cestičkami, trasami pro cyklisty a běžce, najdete tu zbytek středověkého hrádku La Cava, ale opravdu jen zbytek. Park je velice oblíbeným místem a v parném létě, který je v Nikósii skoro neúnosné. Sem lidé prchají z klimatizovaných místností do přírodního stínu. V jeho okolí se dá najít mnoho zajímavých budov. Především campus Kyperské univerzity; ultramoderní knihovnu stejného institutu; a mnoho dalších výzkumných soukromých a státních ústavů.
Nikósie, jak je patrné z článků, má opravdu co ukázat. Po celém okolí historického jádř probíhají mohutné rekonstrukce, revitaliza, modernizace. Město má dostat nové archeologické muzeum, staré už není dostačující. Proběhla renovace příkopu, tradiční příjezdové tepny do města jsou proměňovány v pěší zóny. Budujíse nové obchvaty, město bobtná. Uvidime, kde a zda se Nikósie někde zastaví.
Pro aktuální otevírací doby, ceny vstupného a podobně navštivte
https://www.visitcyprus.com/index.php/en/discovercyprus/culture/museums-galleries