Čas od času se objeví dotaz, „jak je to s potápěním na Kypru“? Proč to tak je? Asi proto, že Kypr nepatří do potápěčské TOP 10 na světě. Ale v tomto ohledu není na místě ho podceňovat.
Kypr má ideální podmínky pro potápění. Dokonce celoroční. Podle odborníků je nejlepší doba na potápění březen až listopad. Během této doby je moře mnohem klidnější, tím pádem je viditelnost ve vodě 20 – 35+ metrů. Kypr má tak jednu z nejdelších potápěčských sezón ve Středozemním moři.
Většinu roku je slunečno, leden je poměrně vlhký měsíc a zimní bouře mohou ovlivnit potápěčskou logistiku – zejména teplotu a viditelnost. V zimě se teploty vzduchu pohybují mezi 10-15℃ a v létě vystupují na 25-35℃. Teplota vody se během doporučené potápěčské sezóny pohybuje mezi 16-27℃ a mimo ni je mírně chladnější.
Potápění na Kypru nabízí kombinaci potápění z břehu a z lodi. Existuje několik různých potápěčských center, která nabízejí potápění s průvodcem. Ale najdete tu i dost míst na pobřeží, odkud se můžete potápět sólo. Kypr je vhodný pro potápěče začátečníky, protože třičtvrtě roku je moře průzračné a klidné. To dělá z výuky potápění pohodovou a zábavnou aktivitu.
A je tu skutečně co k vidění. Vraky, moderní i starověké, amfory, základy sídlišť a přístavů, jeskyně, tunely, podmořské sochy.
A Kypr má spoustu vraků k prozkoumávání. Nejznámějším vrakem je Zenobia (vrak švédské nákladní lodi; potopila se v červnu 1980 po vyplutí z Larnaky a leží v hloubce 42 metrů) – byl zařazen mezi 10 nejlepších míst (včetně The Times) pro vrakové potápění po celém světě. Zenobia je přístupná všem potápěčů. Nabízí, cituji: „jednoduché vrakové potápění na 16m pro nově kvalifikované potápěče; přechází do trochu komplikovanějšího potápění na horní palubě s auty, a pak jeho obtížnost vrcholí potápěním se na spodní palubě nebo ve strojovně (toto je vhodné pouze pro zkušené potápěče).
V prosinci 2019 byl v témže zálivu „vytvořen uměle“ nový vrak potopením lodě Elpida. http://www.summerdivers.com/main/?p=1373
U Paphosu najdete v hloubce 12 metrů jeskyně Amphorae. Velmi oblíbené místo pro potápění. Jsou tu k vidění starověké neporušené amfory a jeskyně se dají dál proplouvat. Další potápěčskou lokalitou je Coral Bay, Kolem Paphosu se můžete nořit do hloubky cca 25 metrů a narazíte tu na fialové nebo růžové vápencové řasy. Dále na barakudy žlutoploutvé a další mořské tvory. V hledáčku jsou i jeskyně v Peyia.
Na poloostrově Akamas se jezdí potápět k tzv. Ďáblově hlavě, do tunelů a jeskyní v hloubce 11 metrů. Můžete tu narazit na želvy kožené (kožatka velká – Dermochelys coriacea ) a karetu zelenavou.
V Limassolu je dalším cílem vrak lodi Constandis a Lady Thetis, obě lodi potopené záměrně v roce 2014 do hloubky cca 24 metrů, za účelem vytvoření umělého útesu v zálivu.
Protaras je spíše pro nováčky. Potápěčské školy jej využívají k výcviku začátečníků kvůli hloubce do 10 metrů. Najdete tu krmnou stanici The Fish Rock, kde jsou sochy a sloupy.
Novějším potápěčským cílem na Kypru je Museum of Underwater Sculpture Ayia Napa (MUSAN) se sochařskými díly Jasona Taylora. https://www.underwatersculpture.com/projects/ayia-napa-musan/
Informace o tomto podvodním muzeu a jeho aktivitách najdete na http://www.musan.com.cy/en/home
Kolem Ayia Napy se můžete potápět k jeskyním s amforami. Dalším top potápěčským místem v této oblasti je Canyon nedaleko Národního parku Cape Greco. Kaňon je známý bohatými skalními útvary, které se doporučují sledovat v hloubce 25 metrů.
Některá potápěčská centra nabízejí noční potápění kolem pobřeží.
A jak je to s historií potápění ve Středozemí a na Kypru? V prostředí dávných mořeplavců by bylo dost divné, kdyby se nějaký potápěč neobjevil.
Hérodotos starověký řecký historik, který žil v 5. století př. n. l., zmiňuje řeckého potápěče Scylliase a jeho dceru Cyany (také Hydny) ze Scionu, kteří odřízli kotvící lodě perského krále Xerxa během silné bouře. Viz „autentický obrázek“. Flotila tak vzala za své a oba hrdinové tak přispěli k porážce perského vojska. Údajně se jim za to dostalo té cti, že měli sochy na ostrové Délos. Ale kde jim je teď konec.
Aristoteles zase popisuje přístroj pro zásobování vzduchem podobný potápěčskému zvonu, který vytvořil vzduchovou bublinu a pomáhal rybářům při sběru hub vydržet dlouho pod vodou.
Alexandr Veliký při obléhání Tyru v roce 332 př. n. l. měl cvičené potápěče, kteří zničili jakákoli podvodní obranná opatření. Pravděpodobně je to první podvodní námořní vojenská jednotka.
Zpět do modernějších dob. S potápěním na Kypru začal kolem roku 1950 Andreas Kariolou z Kyrenie. Ale už v roce 1957 na ostrově působil potápěčský klub TRITONS OF KYPR 1957. Instruktor potápění Andreas Kariolou v listopadu 1965 objevil starověký vrak řecké obchodní lodi Kyrenia ze 4. století před naším letopočtem. Byl to významný nález. Více než 50 % jejího trupu bylo velmi dobře zachováno, což vědcům umožnilo trup prozkoumat a znovu podle něj vyrábět dokonalé repliky. Loď Kyrenia je v současnosti jednou z nejlépe zachovalých lodí na světě tohoto stáří. Oceňuje ji mezinárodní vědecká komunita a dokazuje, jak rozsáhlé byly námořní aktivity ostrova.
V letech 1977 až 1983 vytvořila malá skupina kyperských instruktorů potápění první oficiálně uznanou potápěčskou nadaci, Marine Foundation. Pojmenovali ji po výše zmíněném instruktorovi, „Andreas Cariolou Marine Foundation“. Stalo se tak bezprostředně poté, co byl Andreas Kariolou posmrtně oceněn HVĚZDOU ODVAHY kanadského ministerstva obrany poté, co v dubnu 1977 v Larnackém zálivu obětoval vlastní život ve snaze zachránit kanadského důstojníka OSN.
Nadace a potápěči na Kypru ušli dlouhou cestu, prošli intenzivním a rozsáhlým výcvikem v potápěčské výchově a prací v terénu, aby se mohli stát profíky.
Je sólové přístrojové potápění na Kypru legální?
Každá země a středisko může mít své zákony – pravidla. Amatérští potápěči, byť licencovaní, tzv. s jednou hvězdičkou, se mohou sólově potápět pouze do 30 metrů. Ale jinak platí, že by se mělo jít pod vodu ve dvojici. Jak mi bylo řečeno, s „buddym“.
Rozhodně se nedoporučuje sólové přístrojové potápění rekreačním potápěčům. Každý rok se nějaký ten potápěč hledá.
Nejsem odborníkem přes potápěním. Chtěla jsem, zkusila jsem, nedala jsem. Jen tímto článkem dávám na vědomost, že Kypr je také výbornou potápěčskou destinací.
Pokud se chcete potápět ve vodách kolem Kypru, pak nezapomeňte na patřičné pojištění a rozhodně se poraďte s těmito weby, kde najdete informace a přehledy certifikovaných potápěčských center podle oblastí a všechny užitečné rady, aby pro vás bylo potápění na Kypru nejen radostné, ale i bezpečné.
OFICIÁLNÍ POTÁPĚČSKÁ ASOCIACE KYPRU https://cyprusdiving.org.cy/index.php
PADI – Professional Association of Diving Instructors, člen World Recreational Scuba Training Council; největší základna potápěčů na světě. https://www.padi.com/diving-in/cyprus/
CFUA (Cyprus Federation of Underwater Activities) http://cfua.org/about.htm